Ugnė Karaliūnaitė, www.DELFI.lt
Pirtis, treniruoklių salė, muzikos kambarys su pianinu, biliardo kambarys, stalo tenisas, baras, filmų salė... Ne, tai ne viešbučio patogumai. Tai – Danijos studentų kasdienybė. Kol Lietuvos studentai „barakuose” kovoja su tarakonais ir po lietaus varvančiomis lubomis, danai mėgaujasi vienviečiais kambariais ir organizuoja vakarėlius aukšto draugams.
22 metų studentė Milda Šukytė pusmetį gyveno Aarhuse (antras pagal dydį Danijos miestas – DELFI) Borglum Kollegiet bendrabutyje. „Pirmas įspūdis buvo ne toks, kokį susidariau paskui. Atvykau į bendrabutį vakare. Patekau į koridorių, kuris priminė nebaigtas statybas, tačiau patekusi į kambarį likau nustebinta”, - prisiminė kultūros istoriją ir antropologiją Lietuvoje studijuojanti mergina.
M. Šukytė pasakojo, kad kambarys buvo pakankamai didelis, o svarbiausia, jame mergina galėjo gyventi viena. „Esu iš Kauno ir Vilniuje gyvenu bendrabutyje jau trejus metus. Čia kambariu reikia dalintis trims, o kambarys - vos didesnis nei turėjau Danijoje”, - pasakojo M. Šukytė.
Virtuvė suburia studentus
![]() U.Karaliūnaitės nuotr. |
„Užėjusi į bendrą virtuvę apstulbau. Visiškai nepriminė Vilniaus universiteto (VU) bendrabučių virtuvės. Joje buvo visko. Įrankių ir indų daugiau nei mano namuose. Apsidžiaugiau suradusi ir visą reikalingą buitinę techniką”, - šypsojosi studentė. Bendroje virtuvėje kiekvienas studentas turi po lentyną šaldiklyje, šaldytuve, spintelėje savo maistui laikyti.
„Danijoje buvo sukurtos idealios sąlygos gaminti”, - pripažino M. Šukytė. Prisimindama laikus lietuviškame bendrabutyje mergina pasakojo, kad nepatogumų sukeldavo tai, kad šaldytuvą ir indus reikėdavo laikyti savo kambaryje. Gaminant maistą viską tekdavo iš kambario neštis į virtuvę, o paskui – atgal į kambarį.
Be to, mergina paskaičiavo, kad Saulėtekyje įsikūrusiame VU bendrabutyje jai virtuve tenka dalintis su 33 žmonėmis.
Virtuvę tvarko patys
Kaip ir daugelyje Europos šalių, Danijoje vakarienė – pagrindinis maistas. Todėl po paskaitų visi 14 Borglum Kollegiet bendrabučio aukšto gyventojų susirenka į virtuvę ir demonstruoja savo sugebėjimus prie puodų.
„Danai – tikri kulinarai. Žinoma, gal ir mūsų studentai daugiau gamintų, jei būtų tam sukurtos geros sąlygos”, - prasitarė M. Šukytė. Tačiau studentai Aarhuse susirenka kartu vakarieniauti ne tik dėl buitinės technikos pilnos virtuvės. Jie kartu praleidžia vakarus, pasakodami apie savo dienos įvykius, žiūrėdami televizorių, klausydamiesi muzikos ar žaisdami studentiškus žaidimus.
Lietuvę studentę Danijoje nustebino ir virtuvės tvarka. „Tvarkyti bendrą virtuvę teko visiems pagal sudarytą grafiką. Švaru būdavo visą savaitę. O štai Lietuvoje studentai nesuinteresuoti tvarkytis. Yra pasamdyta valytoja, kuri valo bendras patalpas darbo dienomis, o po savaitgalių vaizdas būna vargingas”, - pasakojo M. Šukytė.
Kaitinasi saunoje ir žiūri filmus
![]() U.Karaliūnaitės nuotr. |
Baro, kuriame būtų galima penktadienį išgerti alaus, irgi nereikia toli ieškoti. Vienoje iš blokus jungiančio koridoriaus patalpoje įrengtas baras, kuriame vyksta galybė vakarėlių: kiekvieno semestro pradžioje barbekiu naujokams susipažinti, Helovino šventė, kaukių balius prieš Kalėdas ir kiti...
Bendrabučio rūsiai taip pat panaudoti studentų labui. Danija – dviratininkų šalis. Todėl viena salė po bendrabučiu paversta dviračių stovėjimo aikštele, kurioje studentai savo transporto priemones gali apsaugoti ne tik nuo lietaus, bet ir nuo ilgapirščių. Po kitu bloku slypi drabužių plovykla. Pusantros valandos skalbimo mašina sukasi vos už 5 kronas (2,3 lito). Dar vienas bloko rūsys paaukotas biliardo kambariui, kitas – stalo tenisui.
Kiekvienam studentui taip pat skiriamas mažas rūsio kambarėlis, kuriame galima laikyti retai naudojamus daiktus ar uogienes.
Jokios komendanto valandos
![]() U.Karaliūnaitės nuotr. |
Kaip dar vieną lietuviško VU bendrabučio nepatogumą mergina paminėjo liftą. „Lietuvoje ir galiu grįžti į bendrabutį kada noriu, bet nuo 11 valandos vakaro išjungiamas liftas. Įsivaizduokite, koks malonumas naktį lipti į 10 aukštą”, - sakė studentė.
Už visus malonumus tenka mokėti. Išimtis netaikoma ir Danijoje studijuojančiam jaunimui. Borglum Kollegiet gyvenantiems studentams kas mėnesį už kambarį tenka sumokėti apie 1 900 kronų (880 litų), kol, pavyzdžiui, Saulėtekyje gyvenimas triviečiame kambaryje kainuoja 115 litų.
Ji pastebi, kad gyventi trise, jei kartu apgyvendintos giminingos sielos, linksmiau. „Gyvenimas trise, kad ir nelabai patogus, bet turi tam tikro žavesio ir daug labiau primena tikrą bendrabutį. Tuo tarpu Danijoje jautiesi beveik kaip nuomodamasi butą. Tad keletas metų, praleistų susigrūdus viename kambarėlyje, yra visai linksmi“, - sakė studentė.