Svajojo apie Ameriką, pasirinko Švediją
„Dar būdamas mokykloje norėjau mokytis ką nors, kas susiję su ekonomika, verslu, vadyba. Kadangi buvau apsisprendęs, ką norėčiau studijuoti, tai nebuvo sunku surasti ir kur norėčiau studijuoti.
Visą gyvenimą svajojau mokytis Amerikoje... Prieš keletą metų teko apsilankyti JAV ir, kol ten buvau, intensyviai ieškojau, kur galėčiau mokytis. Gaila, tačiau ten studijuoti yra labai brangu.
Draugams sakau, jog neužtektų apvogti visų Lietuvos bankų, kad galėtum išbūti ten bent semestrą. Dėl ribotų finansinių galimybių nusprendžiau mokytis Europoje ir įstojau į aukštąją mokyklą Jönköping International Business school, kuri yra Švedijoje.
Diena, kai sužinojau, kad įstojau į šį universitetą, tikriausiai buvo viena geriausių mano gyvenime.
Grįžęs namo po paskaitų ir darbo buvau labai pavargęs, atsidariau elektroninio pašto dėžutę, o ten radau laišką, kuris skelbė, kad įstojau ir esu labai laukiamas. Iš aplinkinių sulaukiau įvairių nuomonių. Vieni buvo už mano studijas, netgi skatino išvažiuoti, kiti kaltino tėvynės išdavimu.“
Darbą susirasti sunku
„Mokslas Švedijoje nemokamas ir tai yra labai didelis pliusas. Universitetas suteikia gyvenamąją vietą, už kurią reikia mokėti nuo 500 iki 900 litų per mėnesį (priklausomai nuo to, kuriuo miesto vietoj gyveni).
Pirmakursiams universitetas jau būna paskyręs, kur jie bus apgyvendinti, tereikia sulaukti savo eilės. Šiaip gyvenimo sąlygos visuose bendrabučiuose patenkinamos. Gauti darbą čia pakankamai sunku.
Universitetas yra nedideliame miestelyje, todėl ir darbo vietų nėra daug. Na, o jei vis dėlto pasiseka ir susirandi darbą, jis dažniausiai būna valymo srityje, atlyginimas svyruoja nuo 80 iki 120 kronų per valandą.“
Universiteto pliusai
Pirma rugsėjo savaitė pavadinta „Kick of week“. Jos metu paskaitos nevyksta, bet vyresnieji studentai padeda pirmo kurso studentams, viską aprodo, paaiškina. Po to prasideda paskaitos, kurios dažniausiai būna teorinės, tačiau kiekvienam mokomam dalykui yra skiriami praktiniai projektai.
Atmintinai mokintis čia nereikia, būtina viską suprasti. Šiaip bakalauro studijos trunka trejus metus, magistro – dvejus. Mokytis nėra labai sunku... Yra du dalykai per ketvirtį (du mėnesius). Per tuos du ketvirčius reikia parašyti porą projektų, kurie ne itin sudėtingi, bet reikalauja vaizduotės.
Daugiausia pasiruošimo vyksta namuose. Knygų universitetas neišduoda, o pirkti jas brangu. Tačiau dėstytojai labai gerai pasiruošia paskaitoms, tad jei visas lankai, atsispausdini skaidres, to tikrai užtenka.
Šiame universitete sudarytos geresnės sąlygos mokymuisi nei daugelyje lietuviškų. Jönköping International Business school atvertas 24/7: 24 val. per parą, 7 dienas per savaitę. Taip pat gerai aprūpintas kompiuteriais, dėstytojai labai malonūs ir tikrai padeda, jei ko nesupranti.“
Studentai suvažiuoja iš viso pasaulio
„Kiekvienas trečiadienis – studentų klubo vakaras. Visi susirenka pasilinksminti ir gerai praleisti laiką. Jönköping International Business school laikomas geriausiu tarptautiniu universitetu Europoje (o gal ir pasaulyje). Čia mokosi studentai iš viso pasaulio, įvairių pažiūrų, religijų.
Iš pradžių buvo sunku nepasakyti ko nors įžeidžiančio vienai ar kitai grupei žmonių, bet po kiek laiko apsipratau. Svarbiausias dalykas, kurio išmokau universitete – priimti kiekvieną žmogų tokį, koks jis yra.
Kiekvieną kartą, kai grįžtu į Lietuvą ir girdžiu įžeidžiamus juokelius, perspėju, kad taip daryti negalima. O grįžti į Lietuvą norisi kasdien, bet labiausiai pasiilgstu ne pačios šalies, bet šeimos ir draugų...
Besiruošiantiems stoti būtent į Jönköping International Business school patariu pasiruošti patirti pačius geriausius savo gyvenimo metus, būti atviriems naujovėms, nebijoti užsieniečių ir su visais bendrauti...“
Monika Kauliūtė