Suviliojo nemokamos studijos

Kristina teigė, jog pasirinko studijas Škotijoje, nes mokslas čia nemokamas. Tuo metu, kai Kristina davė interviu, ji mokėsi antrame kurse.

„Turėjau metais vyresnę draugę, kuri taip pat studijavo Aberdyno universitete. Iš jos gavau šiek tiek informacijos apie šią aukštąją mokyklą. Ne per aukšti universiteto reikalavimai taip pat buvo vienas iš privalumų“, – pasakojo studentė.

Kad būtų drąsiau, stoti Kristina nusprendė kartu su dviem draugėm, tačiau visos į skirtingas specialybes. Aberdyno universitete visos trys merginos rado norimas specialybes.

Paklausta, kodėl studijuoti nepanoro gimtinėje, Kristina tikino, jog nebuvo apsisprendusi kokį dalyką nori studijuoti Lietuvoje.

„Visada buvau daugiau humanitarė, todėl galvojau apie socialinius mokslus arba anglų kalbą. Nutariau išbandyti savo jėgas Lietuvoje, įstojau į VU apmokamą anglų filologiją, tačiau tą pačią vasarą gavusi priėmimą iš Aberdyno universiteto, žinojau, kad Lietuvoje neliksiu“, – nė kiek nedvejodama dėl apsisprendimo pasakojo mergina.

Kristinai taip pat buvo labai įdomu išbandyti ir savarankišką gyvenimą užsienyje. „Lygindama Lietuvos bei užsienio studentų atsiliepimus apie studijas, nusprendžiau kad noriu išvažiuoti. Užsienio studentai džiaugėsi laisvesniu studijų grafiku, geresniu uždarbiu bei įdomesnėmis studijomis“, – tvirtino studentė.

Bilietą į atgal Lietuvą nusipirko dar neišvykusi iš namų

Kristina teigė, kad įstoti nebuvo sunku. Stojimo dokumentus tvarkė pati, paraišką pildė per UCAS internetinį puslapį. Nors buvo iškilę nemažai klausimų dokumentų pildymo metu, tačiau viską pavyko sutvarkyti sėkmingai, tad beliko tik laukti.

„Universiteto reikalavimai neišgąsdino ir neatrodė neįveikiami. Jei gerai pamenu, universitetas reikalavo 7,5 – 8 bendro vidurkio. Į bendrą vidurkį įtraukiami 12 klasės baigimo pažymiai bei egzaminų įvertinimai. Reikėjo tik gerai baigi 12-tą klasę ir išsiųsti atestate esamus įvertinimus. Dar dabar prisimenu, kaip netikėjau jog išskrisiu, kai gavau priėmimo laišką. Buvo įdomu, bet kartu ir liūdna palikti artimuosius“, – apie pradžią pasakojo Kristina.

Dar nenuvykusi į Škotiją, mergina nusipirko bilietus grįžti Kalėdoms į Lietuvą. Šią šventę Kristina sutiko gimtinėje.

Atvyko prieš studijas mėnesiu anksčiau

Tik nuvykus į svečią šalį Kristinai ir jos draugėms pradžioje viskas buvo įdomu. Merginos atskrido beveik mėnesiu anksčiau prieš mokslų pradžią ir nepasigailėjo. Joms pasisekė, kad pavyko susirasti butą, nes bendrabučių kainos labai didelės.

„Veiklos prieš studijų pradžią tikrai buvo nemažai: banko sąskaitų atidarymas, įvairių dokumentų tvarkymas, interneto įsivedimas ir daugelis kitų rūpesčių. Viską pavyko susitvarkyti iki studijų pradžios, todėl prasidėjus mokslams galėjome susikoncentruoti tik į juos“, – sakė Kristina.

Pagalbos ranką merginoms ištiesė ir ilgiau Aberdyne gyvenantys lietuviai. Lietuvių bendruomenės susitikimuose visi maloniai dalinosi patirtimi. Aberdyno universitete bakalauro studijos trunka 4 metus.

„Studijomis esu labai patenkinta. Dėstytojai visada pasiruošę padėti, bet tinginiauti neleidžia“, – apie savo gyvenimą svetur pasakojo kaunietė.

Mergina tikino, kad studijuojami dalykai nėra lengvi, pradžioje viskas buvo nauja, o kalba atrodė sunkoka. Tačiau įsibėgėjus, viskas klostėsi neblogai. Paskaitų nėra labai daug, dauguma studentų turi vieną papildomą laisvą dieną be savaitgalių. Privalomų, vadinamųjų „tutorialų“ (praktinių paskaitų) metu galima išsiaiškinti visus paskaitų metu iškilusius klausimus.

„Universitete ir pačiame mieste nemažai lietuvių. Pradžioje net daugoka pasirodė, tačiau vėliau supratau, kad būtent su jais smagiausia bendrauti. Pagrindiniai mano draugai – lietuviai“, – tikino studentė.

Universitetas – viena gražiausių vietų miete

Iš Kauno kilusi studentė pasakojo, kad Aberdyno universitetas yra įkurtas seniai ir tai jį labiausiai garsina. Universiteto kiemelis visada pilnas studentų iš įvairiausių šalių. Mergina įsitikinusi, jog šis senovinio tipo universitetas – viena gražiausių miesto vietų.

Kristina tikino, kad studijos užsienyje garsėja kaip nesunkios. „Manau taip yra todėl, kad pavyzdžiui, Aberdyno universitetas suteikia galimybę egzaminą perlaikyti pasirenkant sau patogų laiką – vasarą, pavasarį ar žiemą. Paskaitų skaičius negąsdina, atsiskaitymų taip pat. Tačiau dėstytojai neleidžia per daug atsipalaiduoti. Gerokai prieš atsiskaitymus ragina skaityti, domėtis ir aiškintis“, – apie studijas pasakojo Kristina.

Studentė tikino, kad ypač pirmaisiais studijų metais nebuvo sunku gauti patenkinamą įvertinimą, tačiau norint gauti aukštesnį, reikia įdėti pastangų. Pirmaisiais metais į studentus žiūrima gerokai atlaidžiau, nes universitete yra labai daug studentų iš įvairių šalių. Tačiau kasmet praeinamas patenkinamas balas didėja.

Studentų gausą universitete lemia ir tai, kad už studijas mokėti nereikia. Lietuvos ir kitų Europos Sąjungos šalių studentam bakalauro studijas apmoka SAAS (Student Awards Agency for Scotland) organizacija. Tereikia susitvarkyti dokumentus internetu.

Būtinas pirkinys studijoms – nešiojamas kompiuteris

Didelių investicijų prieš pradedant studijas užsienyje Kristinai neprireikė. Stojimo metu mokestis buvo tik siunčiant dokumentus per UCAS, kadangi stojimas į visas Jungtinės Karalystės aukštąsias mokyklas vyksta per UCAS, mokestis neišvengiamas. Tačiau kaina nebuvo didelė, apie 80 – 100 litų.

„Tai daug mažiau nei stoti per įvairias kompanijas Lietuvoje, kur už dokumentų pildymą sumokama apie 500 Lt. Stojimo tvarka reikia pasidomėti pačiam, ir taip galima sutaupyti“, – pasakojo studentė, kuri prisiminė, kad būtinas pirkinys studijoms buvo nešiojamas kompiuteris.

Tačiau pirmasis mėnuo užsienyje kainavo nemažai. Buto nuoma su reikalaujamu užstatu (vadinamu depozitu) sudarė 300 svarų (~ 1200 Lt). Ir čia merginoms pasisekė, nes buto nuoma buvo iš mažesnių, bet to, studentės gyvena keturiese.

Knygos studijoms pakankamai brangios. Viena knyga kainuoja apie 20 – 50 svarų. Visa laimė, kad jų daug nereikia. Transportas šalyje taip pat brangus, todėl Kristina stengiasi kuo daugiau vaikščioti pėsčiomis.

„Pirmąjį mėnesį tėveliams kainavau apie 500 svarų. Dabar mėnesiui per daug neišlaidaujant vidutiniškai reikia apie 350 svarų: butui su mokesčiais apie 200 svarų, maistui apie 80 – 100 svarų, nes dažniausiai gaminuosi namuose“, – apie būtiniausias išlaidas pasakojo studentė.

Per metus – 3 kartus į Lietuvą

Buvusi Kauno VDU „Rasos“ gimnazijos absolventė tikino, kad laiko nuo studijų laisvalaikiui pakanka. Yra ir ką veikti šiame Škotijos mieste. Aberdyne yra nemažai klubų ir barų, nuo penktadienio iki sekmadienio pagrindinėje miesto gatvėje verda naktinis gyvenimas. Pasitaiko renginių ir savaitės viduryje.

„Yra ir kitų pramogų: kinas, biliardas, boulingas, ledo arena. Tereikia tik noro kažką veikti! Studentam nemažai nuolaidų, todėl lengvai papramogauti kiekvienas gali sau lesti“, – įsitikinus kaunietė, kuri stengiasi per daug neišlaidauti.

Kristina nemažai bendrauja ir su Lietuvoje likusiais draugais. „Palaikom ryšius, sutariam neblogai, būna labai smagu susitikti po ilgo laiko, pasidalinti įspūdžiais ir prisiminti mokyklos laikus. Per pirmus metus į Lietuvą grįžau tris kartus. Kiekvieną kartą buvau beveik po mėnesį ir visai nenuobodžiavau“, – pasakojo mergina.

Kristina prisiminė, kaip pirmaisiais mėnesiais užsienyje ją namų ilgesys užklupdavo gana dažnai. Visada gerai su šeimos nariais sugyvenusi mergina, sėdant į lėktuvą vos sulaikė ašaras. Būdama svetur ji pasiilgsta artimiausių žmonių – šeimos ir draugų, todėl visada smagu būna sugrįžti namo.

Čia labai trūksta saulės

Kol kas Kristina dar negalvoja ir nekuria ateities planų. Tačiau dabar mano, kad neliks toliau gyventi Aberdyne.

„Čia smagu studijuoti, tačiau nenorėčiau čia gyventi po studijų. Čia labai trūksta saulės. Nenustebčiau, jei ir baigus mokslus gimtoji šalis vis dar trauktų. Ten liko labai daug artimų žmonių“, – pasakojo Škotijoje studijuojanti Kristina.

 

Erika VAITKŪNIENĖ

 

facebook_logo

Kur stoti