Pristatome naują Klaipėdos universiteto Socialinių mokslų fakulteto Viešojo administravimo ir teisės katedros regionų valdysenos magistro studijų programą.
Pokalbį Viešojo administravimo ir teisės katedros vedėjas doc. dr. Jaroslavas Dvorakas (Jaroslav Dvorak) pradėjo su šypsena veide, mat, nors ši magistrantūros studijų programa šiemet vykdė tik pirmąjį studentų priėmimą, studentai nepabūgo pasirinkti naujos studijų programos. J. Dvorakas paaiškina, kad magistro studijos – tai jau antra pakopa, kurios metu studentai daugiau dėmesio skiria ne pačioms universitetinėms studijoms, bet mokslinei veiklai ir labiau tobulina analizės, vertinimo bei kitus įgūdžius. Katedros vedėjas pristatė šios programos privalumą – programų tarpdiscipliniškumą. Studentams suteikiamos ir ekonomikos, ir sociologijos, ir komunikacijos mokslų žinios. Pasak J. Dvorako, daugelis dėstomų dalykų yra šiuolaikiški, kituose Lietuvos universitetuose dar nėra dėstomi. Vienas tokių – tarpinstitucinių tinklų valdysena. „Kas sugeba prieiti prie tinklų, tas gali pasiekti geriausių rezultatų“, – mano Viešojo administravimo katedros vedėjas.
Kodėl reikėjo naujos programos?
Regionų valdysenos programa buvo sukurta ne dėl to, kad trūktų studijų programų, o dėl to, kad egzistuoja specialistų trūkumas. „Rengdami šią programą žiūrėjome į poreikius, atlikome tam tikrus tyrimus, kad įvertintume, kokie gebėjimai reikalingi regionų valdysenos specialistams, ir pastebėjome, kad regionuose trūksta specialistų, kurie galėtų inicijuoti įvairius pokyčius“, – paaiškino J. Dvorakas. Regionų valdysenos programa susijusi su įstojimu į Europos Sąjungą, nes pastaroji vis daugiau galių atiduoda regionams, kad jie patys savarankiškai spręstų savo problemas. Pasak J. Dvorako, ši studijų programa skirta tam, kad kiekviename regione atsirastų kompetentingų ir gerų specialistų, gebančių organizuoti darnų regionų vystymąsi. „Regionų valdymas – tai toks procesas, kurio metu reikia suvaldyti ir prižiūrėti, kad visi regionai vystytųsi kuo darniau. Regionų valdymo specialistas turėtų gebėti prižiūrėti daugelį institucijų, sujungti jas į visumą. Turėtų gebėti padėti regionams vystytis, kad tarp jų nebūtų didelės atskirties. Regionų valdysenos magistro studijų programos misija – skatinti šalies ir jos regionų, ypač Vakarų Lietuvos ir Baltijos jūros regionų darną ir raidą, plečiant ir plėtojant mokymosi visą gyvenimą galimybes“, – studijų misiją atskleidė Viešojo administravimo ir teisės katedros vedėjas doc. dr. J. Dvorakas.
Apie studijas kalba studentė
Dėstytojams nėra sunku pristatyti, kodėl viena ar kita studijų programa rengiama, kas yra dėstoma ir kodėl, tačiau visada įdomu išgirsti ir studentų nuomonę. Tad nutariau paklausti regionų valdysenos pirmo kurso magistrantės Agnės Galinytės, kodėl ji pasirinko būtent šias studijas. „Magistrantūros studijoms ieškojau tokios programos, kur galėčiau persikvalifikuoti, – atsakė Agnė (ji yra įgijusi ekologijos ir aplinkotyros bei finansų bakalauro laipsnius), – ir regionų valdysenos magistrantūra pasirodė toks dalykas, kuris papildo visą mano turimų specialybių komplektą.“ Regionų valdysenos magistro programos patrauklumas – stoti į šią programą gali visi norintys, turintys bet kurios specialybės bakalauro laipsnį. Pasak Agnės, svarbu ir tai, kad programa trunka ne dvejus metus, bet tik metus su puse.
Patinka paskaitos su kitų specialybių studentais
Paskaitos vyksta ir su kitų specialybių studentais. Pasak Agnės, labai gerai, kad šią magistro programą studijuoja įvairias sritis baigę studentai, nes diskusijų metu jie mokosi vieni iš kitų, ko jau yra išmokę, dalijasi patirtimi: „Man patiko, kad buvo bendras dalykas, integruotas su ekonomistais. Kai disciplinos būna su kitais, mokomės vieni iš kitų.“
„Regionų valdymas – tai toks procesas, kurio metu reikia suvaldyti, prižiūrėti, kad visi regionai vystytųsi kuo darniau. Regionų valdymo specialistas turėtų gebėti prižiūrėti daugelį institucijų, sujungti jas į visumą. Turėtų gebėti padėti regionams vystytis, kad tarp jų nebūtų didelės atskirties.“ Baigusieji bakalauro laipsnio studijas ir norintieji pradėti pokyčius regionų valdymo srityje laukiami būtent regionų valdymo magistro laipsnį suteikiančiose studijose. Katedros vedėjas J. Dvorakas minėjo, kad planuojama, jog studentai galės stoti ir į valstybės finansuojamas vietas, ko, deja, nebuvo pirmojo priėmimo metu.