Idėja mokytis Prancūzijoje į galvą atėjo apsilankius šioje šalyje... Būtent noras studijuoti svetur ir paskatino stoti į Tarptautinio Bakalaureato klasę licėjuje, kur mokiausi prieš atvažiuojant čia. Manau, kaip ir daugeliui mano klasiokų, kurie dabar išsibarstę po daugelį šalių. Kadangi visos pamokos vyko anglų kalba (savaime suprantama, išskyrus lietuvių kalbą) mokslas užsienio kalba tapo įprastu dalyku.
Pasirinkau Prancūziją todėl, kad ši šalis mane žavi labiau nei Anglija, JAV ar kitos didžiosios šalys, garsėjančios studijų kokybe. Žinoma, anglų kalbą moku geriau nei prancūzų, bet pamaniau, kad ją jau moku pakankamai gerai, o dabar pats metas būtų patobulinti prancūzų kalbos žinias.
Draugas Internetas
Renkant informaciją apie studijas šioje šalyje, labiausiai gelbėjo draugas internetas. Prie jo teko paleisti daug, be galo daug, valandų. Taip pat nemažai kartų buvau apsilankiusi Prancūzijos ambasadoje. Ten netgi yra specialiai studentų konsultacijoms skirtas skyrius (BUCI). Taip pat bendravau su žmonėmis, susijusiais su Prancūzija – prancūzais, lietuviais, studijuojančiais ar gyvenančiais šioje šalyje.
Pasirinkti universitetą – sunku
Pasirinkti universitetą buvo labai sunku. Štai, pvz., prancūzai visi kaip vienas susitarę tvirtino, kad visi universitetai jų šalyje yra labai puikūs, juose studijų kokybė yra labai gera ir todėl negalėtų nė vieno išskirti... O universitetų yra daugiau negu 100! Taigi, nusprendžiau rinktis pagal regioną, į kurį labiausiai traukia. Patraukė į pietus. Saulei, palmėms ir jūrai niekada negalėjau atsispirti. Tačiau ir pietuose yra nemažai universitetų (Montpellier, Toulouse, Nice, Marseille, Aix en Provence). Pakalbėjusi su Prancūzijos ambasados darbuotoju ir su lietuviu, studijuojančiu Toulouse, sužinojau, kad pietų Prancūzijoje Toulouse garsėja ekonomikos studijomis, o teisės studijomis garsėja universitetas Aix-Marseille 3 (arba, kitaip vadinamas, Université Paul Cézanne, beje, ką bendro turi dailininkas Cézanne ir teisė, nesuprantu iki šiol, matyt universitetas tiesiog taip buvo pavadintas, nes Aix en Provence yra Cézanne gimtasis miestas). Taigi, kalbėjau su žmonėmis, bent kiek susijusiais su Prancūzija, skaičiau informacijos internete (www.edufrance.com ir kituose puslapiuose), lankiau universitetų internetines svetaines.
Geriausia iš anksto nuspręsti, ką nori studijuoti
Dabar, manau, visų pirma geriausia būtų nuspręsti, ką konkrečiai norėtum studijuoti, kokiame regione, kokiame mieste (dideliame ar mažesniame). Aplankyti universitetų puslapius, patikrinti, ar galima į jų universitetą užsirašyti paštu (kai kurie universitetai sutinka priimti studentus tik tiesiogiai). Taip pat, rašant el.laiškus universitetų darbuotojams, nepamiršti pridurti, kad Lietuva yra Europos Sąjungoje, nes daugelis to dar nežino, o priėmimo tvarka Europos Sąjungos piliečiams yra kitokia nei užsieniečiams. Ir geriausia pradėti rašyti el. laiškus universitetams jau antro semestro pradžioje, nes prancūzai nepasižymi greita reakcija rašant atsakymus. Todėl tam reikia skirti nemažai laiko.
Daug nerimo dėl pokalbio
Dokumentų, kuriuos reikėjo siųsti universitetams, reikėjo ne tiek ir daug – motyvacinio laiško, mokytojo rekomendacijos ir dviejų paskutinių metų pažymių (taip pat reikia pridurti, kad vertinimo skalė Lietuvoje yra dešimtbalė, nes mokiniai Prancūzijoje yra vertinami dvidešimties balų sistemoje). Gavus egzaminų rezultatus, taip pat reikėjo nusiųsti ir juos. Dėl dokumentų vargo nebuvo, tačiau buvo nemažai nerimo prancūzams neatsakinėjant į papildomus klausimus internetu. Rugpjūčio mėnesį internetinį susirašinėjimą iš viso vertėtų pamiršti, nes visi prancūzai atostogauja. Padėjo kantrybė ir visi kiti žmones aplink, kuriems neatsibodo klausyti mano nuogąstavimų. Taip pat prancūzų dėstytoja ir draugai prancūzai, kurie nepatingėjo perskaityti ir duoti patarimų dėl motyvacinio laiško rašymo. Pradėti tvarkyti dokumentus reikia jau pavasarį, o tikslesni terminai priklauso nuo pasirinkto universiteto. Valstybiniai egzaminai reikalingi. Taip pat reikalingi visų dokumentų vertimai į prancūzų kalbą.
Kvietimas prieš išleistuves
Kvietimą studijuoti gavau dar prieš išleistuves, tačiau laiške buvo parašyta, kad tarptautinės komisijos sprendimu esu priimta į Université Paul Cézanne su sąlyga, kad išlaikysiu egzaminą. O kas tas egzaminas, nebuvo nė menkiausių užuominų. Tačiau Prancūzijos ambasadoje man pasakė, kad greičiausiai tai tiesiog laiško šablonas ir jokio egzamino būti neturėtų. Tai išties nuramino ir, jau atvykusi į Prancūziją, sužinojau, kad jokio egzamino laikyti nereikės. Draugams ir artimiesiems mano išvykimas mokytis svetur nebuvo staigmena, nes jau seniai buvo ruošiami tokiam įvykiui. Be to, daugelis draugų ir patys gavo kvietimus studijuoti užsienio universitetuose, taigi tai nebuvo kažkas netikėto. Minčių nebevykti buvo, nes iki pat išvykimo į Prancūziją nežinojau, ar mano patvirtinimas, jog ketinu studijuoti Aix-Marseille 3 universitete, pasiekė adresatą (kaip minėjau, rugpjūtį prancūzai atostogauja).
Didžiausią stojimo procedūrų išlaidų dalį sudarė dokumentų vertimo paslaugos. Kitos išlaidos buvo pašto, o mokestį už mokslą universitetui reikia mokėti tik atvykus į šalį.
Įstojau ir Lietuvoje, ir Prancūzijoje
Kur įstoti lengviau – Lietuvoje ar Prancūzijoje, net nežinau, nes buvau padavusi dokumentus į abiejų šalių universitetus. Įstojau ir ten, ir ten... Taigi, gal panašiai... Tiktai stojant Lietuvoje, nereikia rašyti motyvacinio laiško, o Prancūzijoje mažesnę reikšmę turi baigiamieji egzaminai.
Išvystyta biurokratija
Atvykus į universitetą, pirmas jausmas visai neblogas. Labai daug studentų, didelis universitetas, net nežinojau, kur pirmiau eiti. Reikia nebijoti klausti, nes aplinkiniai labai draugiški ir pasirengę padėti. Tiesa, tik atvykusi pastebėjau, kad prancūzų labai išvystyta biurokratija. Keista buvo tai, kad įsirašymas į universitetą vyko vėliau, nei prasidėjo paskaitos. Bet dėl to visai nereikia nerimauti, nes paskaitas galima lankyti ir dar negavus studento pažymėjimo.
Visko klausinėti
Daugiausia naudingos informacijos apie studijas ir kasdieninį gyvenimą (kur yra studentų organizacijos, kurioje parduotuvėje geriausia apsipirkti, su kokia organizacija pigiausia keliauti...) gavau iš lietuvės, kuri studijavo magistrą Aix-en-Provence. Labai džiaugiuosi, kad spėjau susitikti šią panelę prieš jai grįžtant į tėvynę, nes tikrai palengvino gyvenimą. Taip pat apėjau visas organizacijas, kiek jų yra, ir klausinėjau, klausinėjau, klausinėjau visko iš eilės. Grįžusi namo (na, ne visai namo, iš pradžių gyvenau pas tokia moteriškę prancūzę, kuri mane priglaudė, kol ieškojau pastogės), krisdavau i lovą ir nenorėdavau nieko daugiau, tik miegoti... ir ilgai.
Pakeičiau 6 kambarius
Atvykus į šalį, dar kartą tenka susidurti su žiauria realybe, nes pirmame kurse nėra jokių galimybių gauti stipendiją ar bendrabutį universitete. Todėl reikia tiesiog negailėti jėgų ir kantrybės ir ieškoti visko pačiam. Aišku, buvo akimirkų, kada atrodė, jog mesiu viską ir grįšiu į tėvynę, bet žinojau, kad tai netiesa. Galų gale, pakeitusi lovas gal 6 kartus, pagaliau pradėjau nuomotis kambarį. Pagaliau atradus vietą, kurią galiu vadinti namais, iš tiesų labai palengvėja.
600 studentų vienoje auditorijoje
Paskaitos prasideda gan palaipsniui, visų pirma, būna įvadinės paskaitos, kurių metu pasakojama apie universiteto tvarką, draudimo ir stipendijų subtilybes. Paskaitų kasdien būna apie 4-5val. Standartinė paskaita trunka 50 min, o tarp jų būna 10 min. pertraukos. Krūvis kol kas nėra labai didelis, tačiau reikia turėti omeny, kad dar neprasidėjo seminarai (prancūziškai vadinami TD – travaux dirigés). Todėl visi 600 studentų (pusė universiteto pirmakursių) sėdi vienoje amfiteatrinėje auditorijoje. Iš pradžių buvo gana nemažas šokas, nes 600 žmonių vienoje vietoje ne taip dažnai galima ir pamatyti, o dabar tai atsitinka kasdien. Kol kas dėstytojai tiesiog labai daug šneka, tuo ir apsiriboja visa technika. Nors, tiesa, porą kartų buvo rodomi dokumentai skaidrių pavidalu, per anglų kalbos paskaitas daromi klausymo pratimai ir t.t Beje, prancūzų anglų kalbos lygis išties nekoks. Populiarūs pratimai, kuriuose reikia pasirinkti, kurį žodžio skiemenį reikia sukirčiuoti, ar pasakyti, kaip tariamas vienoks ar kitoks garsas (pvz., which of the following words has the same vowel sound as‚ die‘?
a) say
b) why
c) dead).
Taigi, galiu drąsiai teigti, kad anglų kalbos paskaitose be didesnių pastangų aplenkiu visus prancūzus... Beje, nesu tikra, ar suprasčiau jų anglų kalbą, jei nešnekėčiau prancūziškai.
Langų kol kas nėra, bet kai prasidės seminarai, bus langai tarp paskaitų ir seminarų.
Konspektus dažniausiai skolinasi
Dėl kalbos labai didelių sunkumų nėra, tačiau konspektuotis yra gana sunku. Todėl dažnai skolinuosi konspektus iš kolegų, arba galima tiesiog pasidaryti kopiją iš tų žmonių, kurie renka tekstą kompiuteriu. Tiesa, prie kai kurių dėstytojų kalbėjimo manieros tiesiog reikia priprasti. Pvz., yra vienas ekonomikos dėstytojas, kuris šneka taip, tarsi jį kas nuolat suptų, ir mėgsta skiemenuoti žodžius, o kitas dėstytojas tauškia nereikšmingus dalykus, o kai jau visi įmigę nuo jo balso, staiga pasako ką nors svarbaus, bet antrą kartą to nebekartoja. Kol kas paskaitos yra daugiau teorinės, bet taip yra todėl, kad dar neprasidėjo seminarai. Juose, kiek girdėjau, viskas vyksta kitaip. Visų pirma, todėl, kad studentai yra suskirstyti į grupeles po 30 žmonių, todėl natūralu, kad yra smagiau ir produktyviau mokytis.
Daug sporto
Vienas iš labiausiai patinkančių dalykų universitete – sportas. Iš pradžių maniau, kad tai bus kažkas panašaus į sportą Lietuvoje – šuoliukai, kybojimai, šokdynės ir kiti smagumynai, bet, mano dideliam džiaugsmui, apsirikau. Galima pasirinkti tokius dalykus kaip nardymas, šokiai (salsa, rokenrolas ir t.t.), boulingas, kovos menai.. Norėjau pasirinkti salsą, tačiau užsiėmimai sutampa su paskaitomis, todėl pasirinkau „tai ji chuan“. Kas tai yra? Prieš užsirašant, tiksliai nežinojau, tačiau išbandžiau ir supratau, kad tai ir yra tai, ko man labiausiai reikia šiuo metu. Tai kažkas panašaus į jogą, padeda atsipalaiduoti ir susikoncentruoti po visų lakstymų ir dokumentų tvarkymų tikrai praverčia, beje, sportas nėra privalomas, todėl nėra jokios prievartos.
Laukiam seminarų...
Su visais grupiokais kol kas dar nespėjau susibendrauti (o tai visai natūralu, žinant, kad jų yra 600!!!), pažįstu keletą jų, kartu sėdim paskaitų metu ir pan. Tačiau kol kas sunku susipažinti su naujais žmonėmis, nes visi labai greitai atbėga į paskaitas, o paskui taip pat greitai iš jų išbėga, tačiau, prasidėjus seminarams, viskas turėtų būti kažkiek kitaip. Beje, sužinojau, kad mano grupėje yra dar 2 užsieniečiai, bet tokioje gausybėje žmonių yra sunkiau negu sunku atskirti, kuris yra prancūzas, o kuris ne. Taip pat buvau ir tarptautinių studentų dienoje (skirtoje studentams, kurie atvyksta per mainų programas, bet kadangi pirmąją studijų dieną nepabijojau nueiti pas studentų prezidentą, buvau pakviesta ir aš), kurioje susipažinau su daugeliu kitų tarptautinių studentų. Beje, dauguma mainų studentų yra azijiečiai, bet jie dažniau vaikšto būreliais, todėl labai daug pabendrauti nespėjau.
Studijavo dar 2 lietuviai
Taip pat sutikau ir 2 lietuvius, kas labai pradžiugino. Po dviejų savaičių nekalbėjimo gimtąja kalba (na, jeigu neskaičiuosim keleto pasišnekėjimu su savimi), buvo nerealu išgirsti lietuvišką „labas“. Kiek žinau, šį semestrą daugiau lietuvių Aix nesimoko, o kitą semestrą turėtų atvažiuoti dar 2 Erasmus programos studentai iš Mykolo Riomerio universiteto.
Po paskaitų daugiau bendrauju ne su grupiokais, bet su kitais žmonėmis, su kuriais spėjau susipažinti atvykusi čia. Daugelis grupiokų savaitgaliais važiuoja namo, pas tėvus (ko jiems labai labai labai pavydžiu, nes žinau, kad aš to padaryti kas savaitę, ar net kas mėnesį, tikrai negaliu).
Neskubu grįžti namo
Kažkas panašaus į krikštynas tikrai vyksta, nes gatvėje mačiau nemažai studentų, apsivyniojusių šiukšlių maišais ir išsitepliojusių veidus dažais, bet dar nespėjau išsiaiškinti, kada būtent vyksta krikštynos, nes mums, pirmakursiams, apie tai universitete net nebuvo užsiminta. Po paskaitų dažniausiai grįžtu gana vėlai. Apie 8 val. vakaro. Bet taip yra ne todėl, kad labai ilgai truktų paskaitos, bet paprasčiausiai todėl, kad neskubu lėkti tiesiu taikymu namo. Juk kur kas įdomiau tyrinėti miestą, negu sėdėti kambaryje. Beje, mano miestas (Aix-en-Provence) – labai gražus: jaukus senamiestis, daug kavinių, mažyčių parduotuvėlių, studentų, turistų. Bevaikščiodama gatvėje galiu išgirsti beveik visas pasaulio kalbas.
Aplinka – prancūziška
Šiuo metu nuomoju kambarį Mocarto parke. Labai graži aplinka – fontaniukai, gėlytės, įvairiaformiai medeliai. Tikrai jaučiuosi kaip Prancūzijoje. Šalia dar gyvena 3 studentai prancūzai. Labai keista, kad per 3 savaites buvom atsitiktinai susitikę tik kelis kartus, bet štai vakar, kad geriau susipažintumėme, ėjom į kavinę paplepėti prie taurės vyno. Tiesa, kartais būna sunku suprasti prancūzų jaunimą, ypač, kai labai greitai šneka, trumpina žodžius, naudoja slengą ir pan., bet pamažu imu priprast.. Draugų susirasti nėra labai sunku, nes aplinkui yra daug studentų. Kai kurie jų yra netgi įkyroki, ypač kai mato, kad esi užsienietis. O kadangi mano dar ir plaukai šviesūs, tai išvis kartais ramiai gatve praeit negaliu. Bet pripratau vaikščioti su ausinuku ir nekreipti dėmesio į visokius keistuolius (žinoma, galima gatvėje ir normalių žmonių susitikt, nėra taip jau baisu;)).
Butai brangūs
Pragyvenimas čia labai brangus. Ypač butų nuoma. Todėl tenka nemažai paplušėti, kol surandi ką nors už padoresnę kainą, taigi, būtų geriau atvykti į miestą gerokai anksčiau prieš prasidedant studijoms arba ieškoti buto internetu. Nes buto paieškos atima labai daug laiko ir jėgų. Jau gavus pastogę, reikia kuo greičiau užpildyti dokumentus organizacijai CAF (Caisse d‘Allocations Familliales), taip galima atgauti dali nuompinigių. Taigi, kartais prancūziška biurokratija turi ir teigiamų bruožų. Kavinėse valgyti brangu (pvz., salotos kainuoja 7 eurus). Be to, reikia saugotis balandžių, nes jie yra ne tokie švarūs kaip lietuviškieji, todėl ,norint likti neapdergtam, reiktų pasistengti atsisėsti po stogu ar skėčiu;). Galima visai normaliai pavalgyti ir universiteto valgykloje (Resto U) už 3 eurus, nes maisto kokybė ne ką prastesnė už kavinių. Arba galima gamintis maistą namuose. Tai pastaruoju metu man sukelia šiek tiek problemų, nes makaronai ir sausi pusryčiai pradeda atsibosti.
Lietuviai „prasisuka“ bet kur
Kadangi pirmakursiai (prancūziškai vadinamojo licence 1) studentai negali gauti kambario studentų bendrabutyje, o užsieniečiai neturi galimybių gauti ir stipendijos, šiuo metu ieškau darbo. Universitetas leidžia dirbti galima 17,5 valandų per savaitę, nes reikia nepamiršti ir mokslų (o taip pat ir pailsėti, pašėlti ir šiaip atsipalaiduot). Bet lietuviai bet kur sugeba prasisukti. Todėl optimistiškai žvelgiu į ateitį.
Lengva daug ko išmokti
Į naują kultūrą pamažu pradedu įsigyventi, žinoma, vis dar trūksta šeimos, draugų, parduotuvių, kurios dirba iki 24h, įskaitant ir savaitgalius, gimtojo miesto gatvių, netgi mokyklos ir mokytojų. Tačiau taip galiu įvertinti visa tai, ką turėjau, dabar belieka tik mėgautis šia akimirka. Nors ir trūksta tėvynės, jokiu būdu nesigailiu atvykusi studijuoti čia, nes tik taip galima pažinti pasaulį, sutikti daug įdomių žmonių, išmokti kalbą, įgyti daugiau patirties, tolerancijos, naujų idėjų. Taip pat, pasirinkusi pietų šalį, galiu pasimėgauti saulės spinduliais kur kas ilgiau. O tai išties nuteikia optimistiškai.
Besiruošiantiems stoti, patarčiau apsišarvuoti kantrybe, jei pasirinkote studijoms Prancūziją, nes ši šalis be sūrių ir vynų dar garsėja biurokratizmu. Ir kuo anksčiau sukontaktuoti su pasirinktu universitetu bei pradėti ieškoti būsto... ir, žinoma, neprarasti optimizmo, „juk svarbu labai norėti, pasistengti ir tikėti...“.
Devynis naujus straipsnius rasi naujame žurnalo
KUR STOTI Europoje ir JAV numeryje
Čia pateiktas straipsnis yra UAB "Leidybos studijos" nuosavybė. Šio straipsnio ar jo dalių negalima dauginti, atgaminti, perspausdinti ir platinti jokiomis formomis (elektroninėmis ir kt.) be raštiško UAB „Leidybos studija“ leidimo