“Jau 11 klasėje turėjau tokią idėją fix: nenorėjau likti Lietuvoje, jei atvirai, nežinau, kodėl, tiesiog norėjau studijuoti užsienyje. Kur... man buvo nuširdžiai tas pats, mieliau Vakarų Europoje.”
Aš mokiausi Vilniaus M.K.Čiurlionio menų gimnazijoje kontraboso specialybės. Dauguma mano pažįstamu ir draugų buvo vyresnėse klasėse ir viena draugė jau buvo išvažiavusi studijuoti į Austriją, Zalcburg´ą, Mocarteum´o universitetą.
Pabendravau su ja apie tai – ji man pasiūlė pabandyti čia, Salzburg´e, Mozarteum´e. Taip ir padariau. 11 klasės pavasarį išvažiavau pauždarbiauti į Angliją ir iš tų užsidirbtų pinigų išsiruošiau į Salzburg´ą. Į meno universitetus dažniausiai yra stojamieji egzaminai (Zulassungsprüfung, Ereignugsprüfung). Teko važiuoti ir bandyti stoti!
Pakvietė po kelių savaičių
Paprašiau savo draugės, kad ji man suorganizuotų užsiregistravimo formuliarą (tai reikia atlikti gana anksti, kiek įmanoma anksčiau, geriausiai iškart rudenį). Ji užpildžiau ir išsiunčiau į Austriją. Po kelių savaičių gavau pakvietimą į stojamuosius ir tikslų adresą, kur visa tai vyks, bei kada....Neplanuotos istorijos stojant
Žinoma, buvo nieko nepagalvota ir prastai, tiksliau, išvis nesuplanuota. „Eurolines“ autobusas Miuncheną pasiekė kelios minutės prieš 24 val. Tai reiškia: po 12 valandos metro nebevažiuoja, bet apsisukau vikriai ir suspėjau į paskutinį metro- pagrindinės stoties link.
Tai buvo siaubinga, ne dėl to, kad mažas berniukas tiesiai iš po mamos sparnelio milijoniniame mieste susigraibyti turėjo, ne tai, kad mano vokiečių kalbos žinios neypatingos, o dėl to, kad su savimi aš turėjau teptis kontrabosą! O jis, kaip žinia, sveria kaip geras lagaminas, jį transportuoti nėra taip patogu ir paprasta.
Pasiekus pagrindinę stotį, situacija nepagerėjo. Priešingai, aš vos nepradėjau bliaut. Išlipęs iš metro, važiavau visokiais laiptais aukštyn, aukštyn, aukštyn.... ir atsidūriau autobusų ar kažkokių tramvajų stotelėje. Matau pagrindinės stoties pastatą, bet kaip iki jo nusigauti? Jokios perėjos, jokio šviesoforo... nieko tik tie laiptai vėl žemyn. Bėgti per bėgius nedrįsau. Vis tik ant peties milžiniškas nešulys, o rankose KONTRRABOSAS! Buvo klaiku, mieste vyrauja naktinis gyvenimas, keletas žmonių klausė manęs kažko, bet aš nei žodžio nesupratau. Galiausiai pasiryžau leistis tais pragaro laiptais žemyn ir ieškoti laiptų į rojų, į Haupt Bahnhoą. Šiaip ne taip susiorientavau ir radau reikiamą kelią.
Kaip nudžiugau pamatęs, kad kasų langelis vis dar atdaras, tad galėjau nusipirkti bilietą į München-Salzburg.
Čia iškilo kita problema: buvo maždaug 1 val. nakties, jokie traukiniai nebevažiuoja į Salzburgą. Paskutinis traukinys važiavo iš visai kitos stoties, 3 val. nakties, o kaip iki ten nusigauti, niekas man taip ir nepaaiškino.
Nusileidau į metro ir ieškojau metro stotelės, iš kurios važiuočiau pro tą stotį, bet jos neradau. Galiausiai pamatė mane kažkokia moterytė ir paklausė, kas man nutiko, o aš vos išmekenau, kad noriu į tą ir tą stotį, bet nežinau, kaip ten nuvykti.
Ji man padėjo, netrukus buvau reikiamoje stotyje. Buvo maždaug 2 val. nakties. Teko šalti stoties prieigose ir laukti traukinio į Salzburgą.
Pagaliaus Salzburgas
Galiausiai aš buvau čia! Išsvajotame Salzburgo mieste.
Sekanti bėda mane užpuolė iškart po to, kai išlipau iš traukinio: neturiu nei adreso, kur gyveno mano draugė, nei jos telefono. Taip ir likau stovėti Salzburg´o stotyje maždaug nuo 5 iki 8 val. ryto. Deja, mano draugė nepasirodė. Ji žinojo, kad atvažiuoju šiandien, bet kelintą valandą, to nežinojau net aš pats. Konkretų adresą turėjau tik biuro, kuris man atsiuntė pakvietimą stojamiesiems. Nežinojau, nei kas tas biuras, ar jis gali man padėti.
Sėdau į taksi ir parodžiau ant voko nurodytą adresą.
Atvykęs į biurą supratau, kad man nelabai kas gali padėti. Man pasiūlė važiuoti į kitą Mozarteum´o pastatą. Nuvykus į nurodytą pastatą, buvo paaiškinta, kad jie jokios informacijos neturi ir niekuo man padėti negali.
Kadangi buvau alkanas, pavargęs ir nusitampęs su kontrabosu per pusę Europos, nusprendžiau tiesiog prisėst ir laukt. Ko? Nežinojau ir pats. Turbūt stebuklo.
Po kiek laiko kilo mintis, kad galiu paskambinti namo, kur mano sesuo turėtų būti, jos paprašyti, kad ji paskambintų mano draugės draugei, esančiai Lietuvoje ir paprašytų, kad ši parašytų sms mano pažįstamai Salzburg´e ir pasakytų, kad aš sėdžiu tokiam Mozarteum´o pastate ir laukiu.
Po kiek laiko pasirodė ji, tad mano kančios baigėsi.
Mane apgyvendino draugų bute, o kontraboso stojamuosiuose net neprireikė, nes per prastas buvo. Bet kokiu atveju, viskas baigėsi gerai.
Panašiai ir įstojus...
Sekantį rudenį tęsėsi mano problemos. Norint gauti vizą, reikėjo registracijos lapelio Austrijoje, Salzburge, o aš jo, žinoma, neturėjau. Neturėjau jokio supratimo, kur gyvensiu. Teko kažkaip suktis. Vėl kelionė į tamsą, nežinią. Mokslai prasidėjo spalio mėnesį, o aš atvykau rugsėjo gale. Vyliausi per savaitę susirasti kur gyventi. Nežinojau, kad tai didesnė problema nei maniau. Apie bendrabučius irgi nieko nenutuokiau, o mano draugė man taip pat nebuvo didelė pagalbininkė. Dabar stebiuosi, kodėl ji iš karto nepasakė, kad apie tai susimąstyti turiu… Na, dievai nematė.
Teko gyventi savaitę laiko jaunimo nakvynės namuose ir intensyviai ieškoti kur gyventi. Jei nori gauti kambarį, reikia užsiregistruoti jau pavasarį, rudenį gaut kambarį be šansų.
Bendrabutis už 200 eurų per mėnesį
Galiausiai mes susiradom butą centre. Kainos labai aukštos, bendrabučio kambarys kainuoja nuo 200 eurų per mėnesį (informacijos apie bendrabučius galima rasti internete). Dažniausiai reikalaujamas „apsidraudimo” mokestis, kuris yra nuo 1 iki 3 mėnesių nuomos dydžio. Jį atgausite išsikraustydami iš buto ar kambario (žinoma, jei patalpas paliksite tvarkingas ir nereiks nieko remontuoti. Jei nuomotojas ras, pvz., sugadintus langus, neišdažytas sienas, subraižytą parketą, remonto išlaidos bus išskaičiuotos iš apsidraudimo mokesčio). Čia vėl pagelbėjo tėvai.
Tam bute gyvenau neilgai. Metus laiko. Vėliau dėl asmeninių priežasčių norėjau išsikraustyti į bendrabutį. Kelios priežastys buvo ir tos, kad bendrabutyje esi tarp austrų ir gali greičiau išmokti kalbą, ir, žinoma, pigiau.
Visas sutartis – juristams
Vienas patarimas tiems, kurie pasirašinėja nuomos kontraktą: prieš pasirašydami parodykite jį juristams, (ko aš nepadariau) taip išvengsite daugybės problemų išsikraustant (dažniausiai yra nuomininkų teisių apsaugos organizacijos, kurios šias paslaugas teikia). Man galiausiai teko kreiptis į N.T.A.Org. , nes po išsikraustymo mano nuomininkas nenorėjo man grąžinti sumokėto apsidraudimo mokesčio, o mano kontraktas buvo nevienaprasmiškas ir kelti dėl to bylą buvo įmanoma, nors rizikinga… Na, bet kokiu atveju viskas baigėsi gerai, buvau laimingas, galėdamas išsikraustyti į bendrabučio kambarį!Pats renkiesi, kada kokias paskaitas lankyti
Universitete yra visai kita sistema. Dažniausiai tu gauni lapą su tavo privalomomis paskaitomis ir kursais, kuriuos turi studijų laikotarpi išlaikyti. Kuriam semestre, kurią dieną ir pas kurį profesorių, gali pats pasirinkti. Dažniausiai yra studijų vadovai, kuriuose nurodyti visi dėstantys profesoriai su dalykais, kuriuos jis dėsto bei laikais. Taigi, savo užimtumą gali pats sau nustatyti. Yra tik pavojus labai smarkiai atsipalaiduoti ir galiausiai pamatyti, kad nebespėsi iki diplomo gynimo visų paskaitų egzaminų išlaikyti.
Mozarteum´as yra išmėtytas po visą Salzurg´o miestą, todėl iš paskaitos į paskaitą tenka per visą miestą pervažiuoti. Privalumas, kad miestas nėra didelis ir visur galima su dviratuku nukakti.
Gali studijuoti bet kuriame universitete
Žinoma, visos paskaitos vyksta vokiečių kalba. Tie, kurie vokiečių kalbą sustiprinti nori, gali nemokamai lankyti vokiečių kalbos kursus užsieniečiams germanistikos fakultete. Austrijoje yra tokia sistema, kad jei žmogus yra įsiregistravęs viename iš universitetų, jis gali lankyti visas įmanomas paskaitas, kurios tik domina ir kur yra laisvų vietų.
Atostogų daug
Austrijoj yra labai daug atostogų ir namiškių ilgėtis netenka. Kitas reikalas – finansai. Kaip žinia, Austrijoj lietuvaičiai dirbti negali, todėl reikia kiekvienam individualiai ieškotis kelių stipendijom ir t.t.
Salzburgas yra mažas miestas, daug įvairių būdų laisvalaikio praleidimui nėra. Po kelių mėnesių visi barai ir kavinės atsibosta. Aš dažniausiai susitinku su draugais ir su jais bendrauju, išgeriu taurę vyno ir t.t. Karts nuo karto nueinam pašokt. Žinoma, yra įvairiausių galimybių dalyvauti veiklose, tai jau priklauso nuo pačio žmogaus.
Puiki gyvenimo mokykla
Manau, visada gerai bent jau pabandyti studijuoti užsienyje. Tai yra puiki gyvenimo mokykla ir puiki patirtis. Tie, kurie nėra tikti, kad to tikrai nori, tegu neskuba, tegu pabando per Lietuvos universiteto ryšius su užsienio universitetais išvykti metams ar semestrui. Pabandyti yra tikrai verta.
Išgyventi, kai niekas negali padėti
Tuos, kurie mano, jog lengva ir visi mūsų užsienyje laukia išskėstomis rankomis, turiu nuvilti, bet kas nori išbandyti savo jėgas, pabandyti naujas mokymo ir mokymosi sistemas, tie, kurie nori rasti save ir susipažinti su kitokia kultūra, kitokiu žmonių mąstymu, kitokia pasaulėžiūra ir pasaulėjauta, tie kurie nori savo vidinį pasaulį tobulint.... siūlau nebijoti.
Devynis naujus straipsnius rasi naujame žurnalo
KUR STOTI Europoje ir JAV numeryje
Čia pateiktas straipsnis yra UAB "Leidybos studijos" nuosavybė. Šio straipsnio ar jo dalių negalima dauginti, atgaminti, perspausdinti ir platinti jokiomis formomis (elektroninėmis ir kt.) be raštiško UAB „Leidybos studija“ leidimo