Di­džiau­siais mo­ty­vas, pa­ska­ti­nęs stu­di­juo­ti už­sie­ny­je - no­ras pa­ma­ty­ti pa­sau­lio ir pa­žin­ti nau­jas kul­tū­ras. Kuo dau­giau ša­lių pa­ma­tai, tuo pa­sau­lis ne­toks di­de­lis at­ro­do. Taip pat no­rė­jau iš­ban­dy­ti sa­vo jėgas, iš­mok­ti gy­ven­ti vie­na ir nuo nie­ko ne­pri­klau­so­ma. Stu­di­juo­da­ma Vil­niu­je, gy­ve­nau su tė­vais, to­dėl taip ir ne­te­ko pa­žin­ti to „tik­ro­jo“ stu­den­tiš­ko gy­ve­ni­mo.
dscf0022_400
Var­das: In­gri­da
Pa­var­dė: Lu­ko­šiū­tė
Uni­ver­si­te­tas: Hel­sin­ki Uni­ver­si­ty of Tech­no­lo­gy
Ša­lis: Suo­mi­ja
Pa­grin­di­nės stu­di­jos (ma­jor): Sta­ty­bos Va­dy­ba ir Eko­no­mi­ka (Const­ruc­tion Eco­no­mics and Ma­na­ge­ment)
Pa­pil­do­mos stu­di­jos (mi­nor): Tarp­tau­ti­nis Sta­ty­bos Ver­slas (In­ter­na­tio­nal Const­ruc­tion Bu­si­ness)

Kur stu­di­juo­ti, iš es­mės ne­si­rin­kau. Ne­bu­vo la­bai svar­bu, svar­biau­sia man ta­da bu­vo pa­bėg­ti iš Lie­tu­vos. Ką tik bu­vau grįžu­si iš Olan­di­jos, ten še­šis mė­ne­sius bu­vau pa­gal stu­den­tų mai­nų pro­gra­mą.
Apie bū­si­mą universitetą su­ži­no­jau iš sa­vo bro­lio, jis ten mo­kė­si. Stu­di­jų pro­gra­mą pa­si­rin­kau pa­gal sa­vo ba­ka­lau­ro laips­nį. Vi­są in­for­ma­ciją su­si­ra­dau uni­ver­si­te­to in­ter­ne­to svetainėje, ten vis­kas kuo pui­kiau­siai išaiš­kin­ta. Prieš pa­si­ren­kant stu­di­jas, kon­sul­ta­vau­si su bū­si­mos ka­ted­ros ve­dė­ju, vi­siems sto­jan­tiems tą ir re­ko­men­duo­čiau pa­da­ry­ti.

Svar­biau­sia ieš­ko­ti kon­tak­tų iš anks­to
Sto­ja­mų­jų ne­lai­kiau, nes sto­jau kaip “gu­est” stu­dent. Gu­est stu­dent - stu­den­tas, mo­kęsis ki­ta­me uni­ver­si­te­te, no­rin­tis pa­pil­dy­ti sa­vo stu­di­jas ki­to uni­ver­si­te­to kur­sais. Gu­est stu­dent ga­li būti nuo vie­no iki dvie­jų se­mest­rų ir kur­sai tu­ri būti su­si­ju­si­ję su anks­tes­nėmis stu­di­jomis.
Svar­biau­siais dar­bas - išvers­ti ma­no ba­ka­lau­ro di­plo­mą ir pa­tvir­tin­ti už­sie­nio mi­nis­te­ri­jo­je (jei­gu tiks­liai pa­me­nu). TO­EFL (taškai 580/237 ir dau­giau), Camb­rid­ge Lan­gu­a­ge Cer­ti­fi­ca­te (Pro­fi­cien­cy ar­ba Ad­van­ced) (ba­las „C” ar­ba dau­giau) ar­ba IELTS (taš­kai 5.5 ir dau­giau) yra pri­va­lo­mas, bet man jo lai­ky­ti ne­rei­kė­jo, nes Lie­tu­vo­je ba­ka­lau­ro stu­di­jas bai­giau an­glų kal­ba. Vi­sus rei­kia­mus do­ku­men­tus prieš pa­teik­da­ma pa­ro­džiau sa­vo būsimam pro­fe­so­riui ir pri­da­viau.
Sun­ku ne­bu­vo, tik tru­pu­tė­lį pa­vė­la­vau ba­ka­lau­rą mi­nis­te­ri­jai pa­tvir­tin­ti pri­duo­ti – už sku­bą rei­kė­jo bran­giau mo­kė­ti. Jei kas ruo­šia­si stu­di­juo­ti, pa­ta­riu jau prieš me­tus pra­dė­ti do­mėtis, kur no­ri sto­ti ir ką stu­di­juot, ban­dy­ti už­megz­ti kon­tak­tus su rei­kia­mais as­me­ni­mis - ta­da ir pro­ble­mų sto­jant be­veik ne­lie­ka.
Vals­ty­bi­nių eg­za­mi­nų čia nėra, tik universiteto sto­ja­mie­ji, ku­rių man ne­rei­kė­jo lai­ky­ti, bet pa­pras­tai vi­si lai­ko ma­te­ma­ti­kos eg­za­mi­ną ir vie­ną pa­si­rink­ti­nai (fi­zi­kos ar­ba che­mi­jos). Ga­li bū­ti ir pa­pil­do­mų eg­za­mi­nų, pri­klau­so nuo fa­kul­te­to, į ku­rį no­ri pa­tek­ti.

Api­ben­dri­nant - įs­to­ti leng­va. Min­čių, kad ne­pa­si­seks - ne­bu­vo.
Do­ku­men­tus bu­vau pri­da­vu­si ko­vo mėne­sį, o pa­kvie­ti­mą stu­di­juoti ga­vau bir­že­lio pa­bai­go­je. Tė­vai la­bai ap­si­džiau­gė, taip pat ir drau­gai. Tik ir lau­kiau tos mi­nu­tės, kai iš­vyk­siu stu­di­juot.


Moks­las ne­mo­ka­mas
Tiks­liai ne­pa­me­nu, kiek te­oriškai kai­nuo­ja vie­no se­mest­ro stu­di­jos – kaip mi­nė­jau, sto­jau kaip gu­est stu­dent ir man rei­kė­jo su­si­mo­kė­ti už 1 me­tus. Se­mest­ro kai­na apie 420,47 eu­rų, ku­ri svy­ruo­ja pri­klau­so­mai nuo fa­kul­te­to. O šiaip, tai moks­las Suo­mi­jo­je ne­mo­ka­mas.

Nau­jai at­vy­ku­siais rū­pi­na­si suo­mių stu­den­tai
Tik at­vy­kus, ma­ni­mi pra­dė­jo rū­pin­tis už­sie­nie­čiams skir­ti suo­mių stu­den­tai (tu­tors). Jie su­pa­žin­di­na su uni­ver­si­te­to rei­ka­la­vi­mais, stu­di­jų pro­gra­moms, lais­va­lai­kiu ir  pan. Taip pat vyks­ta įva­di­niai kur­sai (1 sa­vai­tė), kur  su­pa­žin­di­na su uni­ver­si­te­tu, stu­den­tų gy­ve­ni­mu, kul­tū­rų skir­tu­mu ir pačia ša­li­mi.
Pa­skai­tos pra­si­de­da nuo rug­sė­jo 12 d.. Prieš tai vyks­ta vi­so­kie ren­gi­niai  pir­ma­kur­siams.


Pa­skai­tas pa­si­ren­ki pats
Suo­mi­jo­je, ki­taip nei Lie­tu­vo­je, pa­skai­tas pa­si­ren­ki pats, ką ir kaip no­ri stu­di­juot. Aiš­ku, yra pri­va­lo­mi da­ly­kai, ku­riuos bū­ti­nai tu­ri iš­lai­kyt: fi­zi­ka, ma­te­ma­ti­ka, che­mi­ja. Man fa­kul­te­tas įskai­tė 100 kre­di­tų už „lie­tu­viš­ką“ ba­ka­lau­rą, o 80 rei­kė­jo su­si­rink­ti. Da­ly­kus rin­kau­si pa­gal sa­vo spe­cia­ly­bę ir tuos, ku­rie ma­ne su­do­mi­no.
Daug pa­skai­tų yra suo­mių kal­ba, bet ga­li­mos in­di­vi­du­a­lios stu­di­jos, t.y. pro­fe­so­rius duo­da krū­vą kny­gų, o tu jas per­skai­tai ir ei­ni į eg­za­mi­ną. La­bai ge­rai, kad eg­za­mi­nus ga­li lai­ky­ti kiek no­ri kar­tų ir už pa­pil­do­mos ban­dy­mus mo­kė­ti ne­rei­kia. Vi­si suo­miai pui­kiai šne­ka an­gliš­kai. Net nė­ra bū­ti­ny­bės mo­ky­tis suo­mių kal­bos. Suo­mių kal­ba - tik­ra paukš­čių kal­ba.
Krū­vis la­bai pri­klau­so nuo da­ly­ko, ku­rį pa­si­ren­ki, bet šiaip Lie­tu­vo­je bū­da­vo sun­kiau. Čia vi­si dau­giau at­si­pa­lai­da­vę. La­bai daug pa­skai­tų, ku­rių me­tu pra­ti­mai vyks­ta gru­pė­se. Pro­fe­so­rius ar­ba pa­tys stu­den­tai pa­si­skirs­to į gru­pes ir da­ro ben­drą pro­jek­tą.

Iš­mo­ko mąs­ty­ti
Pa­skai­tų yra įvai­rių, ir te­ori­nių, ir prak­ti­nių. Juk pir­ma tu­ri mokėti te­ori­ją, kad su­pras­tum prak­ti­ką. Ma­no stu­di­jo­se la­bai da­žai per pa­skai­tas at­ei­na kom­pa­ni­jos va­do­vai ir pa­sa­ko­ja apie sa­vo pa­tir­tį ir pa­da­ry­tus pro­jek­tus.
Kal­ti čia ne­rei­kia. Suo­mi­jo­je ta­ve išmo­ko išmok­tas ži­nias pri­tai­ky­ti prak­ti­ko­je.
Pa­skai­tos vyks­ta au­di­to­ri­jo­se ir kla­sėse, pri­klau­so nuo žmo­nių kie­kio. Dės­ty­to­jai pri­sta­to nau­jau­sią in­for­ma­ci­ją apie dės­to­mą da­ly­ką. Dažniau­sias – „sli­de show“ pa­gal­ba. Vadovėlių nė­ra, dažniau­siai pro­fe­so­riai duo­da at­sišvies­ti ar pa­tei­kia elek­tro­ni­niu pa­štu jau pa­ruoš­tą pa­skai­toms me­džia­gą. Aiš­ku, bū­na ir kny­gų, bet jos la­bai bran­gios, nors ga­li­ma sa­vait­ga­liui pa­si­im­ti iš bib­lio­te­kos ir at­si­švies­ti. Pa­skai­tos pra­si­de­da nuo 8.00 iki 20.00. Trunka 2 aka­de­mi­nes va­lan­das. Per­trau­ka nuo 12 iki 13 valandos.
Lan­gų ga­li būti daug, bet ga­li būti taip, kad 2 pa­skai­tos vie­nu me­tu. Tai ir laks­tai po vi­są uni­ver­si­te­tą kas 45 min. Tie­sa, lan­ko­mu­mas ne­pri­va­lo­mas.

dsc00956_400Stu­di­juo­ti pa­tin­ka
Man la­bai pa­tin­ka stu­di­juo­ti Suo­mi­jo­je. Lie­tu­vo­je to ne­bu­vo. Čia yra ki­taip. Mo­kai­si sau, o ne ki­tam. Dės­ty­to­jai ob­jek­ty­vūs ir tau už gra­žias akis tik­rai ba­lų ne­pri­dės.
Man trūko 1 taško, kad gau­čiau 4 ba­lus (čia 5 ba­lų sis­te­ma). Tai ban­džiau su­si­tart, bet pa­sa­kė, kad jei no­ri aukš­tes­nio ba­lo, rei­kia vi­są eg­za­mi­ną per­lai­ky­ti..


Di­džiau­si skir­tu­mai:
1. Čia ži­nai, kad mo­kai­si sau ir tau ne­svar­bu, ko­kį pa­žy­mį gausi. O Lie­tu­vo­je tu mo­ky­da­vai­si dėl di­des­nės sti­pen­di­jos.
2. San­ty­kiai tarp stu­den­tų ir dės­ty­to­jų. Nėra to­kio da­ly­ko kaip „kvai­las klau­si­mas“. Dės­ty­to­jai vi­sa­da pasiruošę  pa­dėt. Jie dir­ba tam, kad iš­mo­ky­tų stu­den­tus, o ne kad al­gą gau­tų.
3. Pa­skai­tos. Ren­kie­si da­ly­kus, ko­kius no­ri mo­ky­tis, o Lie­tu­vo­je tai jau su­da­ry­tas tvar­ka­raš­tis.
4. In­ter­ne­tas, bib­lio­te­ka. Pas mus yra vie­nas pa­sta­tas, kur kom­piu­te­rius ga­li nau­do­ti 24h per pa­rą ir be išei­gi­nių. Taip pat su kny­goms, vi­sos nau­jos.


Stu­den­ta­vi­mas – re­li­gi­ja
Su kur­sio­kais ben­drau­ju tik moks­lo me­tu ir vis­kas, kas su­si­ję su moks­lais.
Va­ka­rė­lių čia pil­na. Stu­den­ta­vi­mas la­biau išvys­ty­tas ne Lie­tu­vo­je. Yra sa­vos tra­di­ci­jos, vos ne kaip re­li­gi­ja.
Vie­na iš tai­syk­lių: nors ir kaip tau truk­dy­tų ben­dra­bu­ty­je vyks­tan­tis va­ka­rėlis, jo­kiu būdu ne­ga­li kvies­tis po­li­ci­jos, kad nu­ra­min­tų triukš­mau­jančius.
„Fuk­sų“ iš­nau­do­ji­mo nė­ra, bet vyks­ta la­bai daug jiems skir­tų ren­gi­nių: su­pa­žin­di­na su stu­den­tiš­ku gy­ve­ni­mu.

Svar­biau­sios šven­tės
Prieš pra­si­de­dant nau­jiems moks­lo me­tams, „funk­sams“ vyks­ta orientacijos die­nos. Pir­ma die­na – „ota­su­un­nis­tus“, kai pir­ma­kur­siams vyks­ta orien­ta­ci­ja uni­ver­si­te­to mies­te­lio te­ri­to­ri­jo­je. Jie su­skirs­to­mi į gru­pes, pa­ski­ria­mas pri­žiūrė­to­jas vy­res­nio kur­so stu­den­tas, duo­da­mi že­mė­la­piai su nu­ro­dy­tais punk­tais. Nau­do­jan­tis planu, tu­ri juos su­ras­ti. 
Tuo­se punk­tuo­se vy­res­ni stu­den­tai pri­sta­to uni­ver­si­te­te vei­kian­čius bū­re­lius. „Fuk­sams“ rei­kia įvyk­dy­ti tam tik­rą užduo­tį ir gauti taškų.  An­tra orien­ta­ci­nė die­na – „kau­pun­ki su­un­nis­tus“. Vis­kas tas pats, tik stu­den­tai gau­na mies­to že­mė­la­pį ir tu­ri taip pat su­rast punk­tus ir rink­ti taškus.
Ki­ta iš šven­čių yra „phu­xiai­set“, vyks­tan­ti tik fa­kul­te­tuo­se. Mūsų fa­kul­te­te tai vyks­ta rug­sėjo 2 d. Es­mė, ta kad vyks­ta jau fa­kul­te­to „fuk­sų“ su­si­pa­ži­ni­mas. Vi­so­kie žai­di­mai, o va­ka­re vi­si vyks­ta į res­to­ra­ną va­ka­rie­niau­ti.
Ki­ta šven­tė yra „la­kin­las­kiai­set“, ku­ri vyks­ta rug­sė­jo pas­ku­ti­nį penk­ta­die­nį. Šven­tės idė­ja - stu­den­tai 12 va­lan­dą nak­ties nu­si­i­ma sa­vo ke­pu­res žie­mai, ku­rias vėl užsidės tik pa­va­sa­rį.
Ar­tė­jant Kalėdoms, šur­mu­lys stu­den­tų mies­te­ly­je di­dė­ja. Pra­si­de­da „pik­ku­jou­lu“ (ma­žo­sios Ka­lė­dos). Tuo me­tu vyks­ta daug va­ka­rė­lių, ku­rių me­tu ke­ičia­ma­si do­va­no­mis ir yra dėvi­mos Ka­lėdų Se­ne­lio ke­pu­rėlės ir kalėdinė at­ri­bu­ti­ka.
Pas­ku­ti­nė di­džiau­sių šven­čių yra ge­gu­žės 1d – „Vap­pu“ ar­ba tarptautinė dar­bi­nin­kų die­na. Kai stu­den­tai 6 val. va­ka­ro už­si­de­da ke­pu­res, ku­rias vi­są žie­mą slė­pė spin­to­je, šven­ti­mas vyks­ta iki pat pa­ry­čių. Švenčia vi­sa Suo­mi­ja. Se­kan­čią die­ną vi­si stu­den­tai ir ne­stu­den­tai ren­ka­si Hel­sin­ky­je, to­kia­me par­ke­ly­je ir da­ro pik­ni­ką.

Ba­rai per bran­gūs
Po pa­skai­tų daž­niau­siai spor­tuo­ju, lei­džiu lai­ką su drau­gais, žiūriu fil­mus. Į ba­rus  ne­vaikš­tau, nes „žiau­riai“ bran­gu. Alus 4.50 eu­ro, ge­ra ka­va 3.90 euro. Gy­ve­nu ben­dra­bu­ty­je, nes čia pi­giau­sia. Aiš­ku, jie ne to­kie kaip Lie­tu­vo­je, kur kas ge­res­ni. Da­ly­vau­ju sa­vo fa­kul­te­to klu­be. Ten vyks­ta vi­so­kie va­ka­rėliai, ku­rių me­tu yra su­pa­žin­di­na­ma su kom­pa­ni­jo­mis ir tt.
Aišku, dar rei­kia pa­mi­nė­ti sau­ną. La­bai po­pu­lia­ru va­ka­rėlius švęsti sau­no­je. Kiek­vie­nas ben­dra­bu­tis tu­ri sa­vo nuo­sa­vą sau­ną, dažniau­siai rū­sy­je.


Suo­miai – drau­gai vi­sam gy­ve­ni­mui
Tu­riu daug užsie­nie­čių drau­gų, pa­lai­kau ry­šį ir su po­ra ge­rų drau­gų lie­tu­vių, bet su lie­tu­viais juk Lie­tu­vo­je pri­si­ben­drau­ji. Lie­tu­viu čia ne­mažai, daug at­važiuo­ja su pa­si­keit­imo pro­gra­ma, daug yra dir­ban­čių. Su drau­gais Suo­mi­jo­je - pro­ble­ma. Jei esi už­da­ro bū­do, tai ta­da ne­kas. Nes suo­miai ne­puo­la bi­čiu­liau­tis. Bet jei su­si­ran­di suo­mį drau­gą, tai ta­da jis tau drau­gas vi­sam gy­ve­ni­mui.


Pra­gy­ve­ni­mas apie 500 eu­rų
Pra­gy­ve­ni­mas su ben­dra­bu­čiu kai­nuo­ja apie 500 eu­rų per mė­ne­sį. Dar­bą ga­li­ma su­si­rast, jei la­bai no­ri. Te­ko man pa­dir­bėt vi­sur. Pra­džio­je va­liau par­duo­tu­vę, ta­da vai­ra­vau ma­ši­nas, o po to ga­vau vie­nam pro­jek­te dar­bą. Šiuo me­tu ieš­kau pa­sto­vaus dar­bo.
Dažniau­siai stu­den­tai dir­ba to­kius dar­bus kaip ir Lie­tu­vo­je:  pa­da­vė­jai, va­ly­to­jai. Dar ga­li­ma ban­dyt įsi­dara­bin­ti lai­vų ar lėk­tu­vų va­ly­me. Jei pa­si­seks, tai ir uni­ver­si­te­te „įsit­rint“ įma­no­ma.
Stu­den­tai ga­li dirb­ti tik 80 val. per mėne­sį  moks­lo me­tu. Va­sa­rą jie ga­li dirb­ti visą dar­bo die­ną.

Bul­vės bran­gios
Suo­mi­jo­je stu­den­tų są­jun­gai rei­kia mo­kė­ti 82 eu­rų me­ti­nį mo­kes­tį. Kai su­si­mo­ki, gau­ni nuo­lai­das trans­por­tui, me­di­ci­ni­nei ap­žiūrai ir mais­tui. Yra to­kios studentiškos val­gyk­los, kur už 2-2.35 eu­rų ga­li pri­si­kimšti kiek no­ri. O daž­niau­sias mais­tas tai ma­ka­ro­nai, nes bul­vės čia bran­gios.

Di­plo­mą pri­pa­žįs­ta vi­sa Eu­ro­pa
Bai­gus stu­di­jas, per­spek­ty­vų daug. Vie­na iš jų - ma­no di­plo­mą pri­pa­žįsta vi­sa Eu­ro­pa ir ga­li­my­bės su­si­ras­ti dar­bą tik­rai di­des­nes nei su lie­tu­viš­ku. Ar ver­tė­jo? Ma­nau, kad taip. Tai yra ma­no gy­ve­ni­mo pa­tys nuo­sta­biau­si me­tai.

 

Devynis naujus straipsnius rasi naujame žurnalo
KUR STOTI Europoje ir JAV numeryje





Čia pateiktas straipsnis yra UAB "Leidybos studijos" nuosavybė. Šio straipsnio ar jo dalių negalima dauginti, atgaminti, perspausdinti ir platinti jokiomis formomis (elektroninėmis ir kt.) be raštiško UAB „Leidybos studija“ leidimo