Atspėti nesunku - jų kūrimas yra patikėtas garsiausiems pasaulio menininkams ir virtuozams. Pavyzdžiui, FIFA pasaulio futbolo čempionato taurė buvo sukurta garsaus italų dizainerio Silvio Gazzaniga. Tačiau net ir jam gali prireikti technikos pagalbos, kaip jos prireikia šiandienos prestižinių sporto turnyrų trofėjų autoriams.

O ta pagalba yra ne kas kita kaip CNC (angl. computer numerical control) technologijos. Paprastai tariant, tai medžiagų apdirbimo inžinierių valdomos kompiuterizuotos staklės, robotai ar kitokie prietaisai. Šios technologijos dažniausiai naudojamos programinėse tekinimo, frezavimo, planšavimo, lazerinio pjovimo staklėse.

 

https://www.youtube.com/watch?v=lhjRoNdpCRM

 

Kompiuterizuoto staklių valdymo (CNC) technologija tapo itin patraukli dėl savo efektyvumo - CNC pakeičia visą staklių grupę ir įgalina atlikti tekinimo, frezavimo ir kitas operacijas su vieno ruošinio pozicionavimu. Be tokios gamybos šiandien užsidarytų daugelis automobilių, inžinerinės pramonės ir kt. įmonių. Kadangi kiekviena atskira detalė apdirbimo procese gali reikalauti panaudoti eilę skirtingų įrankių – frezų, grąžtų, pjūklų ir t.t., šiuolaikiškose staklėse dažnai naudojamas automatinis įrankių keitimas, ženkliai pagreitinantis apdirbimo procesą. Taip pat CNC sistemose gali būti naudojami keli sūkliai, o tuo pačiu ir keli įrankiai vienu metu; tokiu būdu objektas apdirbamas keliose zonose išsyk. Taip yra mažinamas žmogaus įsiterpimą į gamybinį procesą. Specialistas atlieka programuotojo ir operatoriaus funkcijas.

 

Lietuvoje tai pakankamai nauja ir dar tik auganti niša. Šios srities specialistus, kurie programuoja ir valdo tokias stakles, ruošia Kauno technikos kolegija. Kol kas rinkoje yra jaučiamas didelis tokių specialistų stygius. Tą pripažįsta ir Lietuvos inžinerinės pramonės asociacijos „Linpra“ prezidentas Gintautas Kvietkauskas, kuris yra ne kartą yra minėjęs, jog sektoriaus Lietuvos įmonės aktyviai bendradarbiauja su aukštosiomis mokyklomis, investuoja į specialistų rengimą, kad savo kolektyvus galėtų papildyti perspektyviais specialistais.

 

Vienas iš tokių bendradarbiavimo pavyzdžių – Kauno technikos kolegijos ir „Baltec CNC Technologies“ darbas kartu, kurio dėka jauni specialistai turi galimybę kolegijoje įgytas teorines žinias pritaikyti praktiškai itin modernioje įmonėje.

 

https://www.youtube.com/watch?v=mJOnbz3wmm8

 

„Baltec CNC Technologies“ vertindama geriausius jaunus specialistus, antro kurso studentus: Aurimą Barauską, Titą Stulgį, Tomą Brazaitį, Adomą Anglicką ir Laimoną Jackevičių, skyrė praktikos stipendijas, o pasibaigus praktikoms, „Baltec CNC Technologies“ valdybos vadovas dr. Gintaras Rimša pasiūlė studentams darbą įmonėje. Laimonas Jackevičius pirmasis pasinaudojo šiuo pasiūlymu, kiti – startuos nuo rugsėjo.

 

Galbūt ir tu pasirinksi medžiagų apdirbimo inžinieriaus studijas ir tapsi kitu FIFA ar Eurolygos taurės bendraautoriumi?


https://www.youtube.com/watch?v=y4fzNJYJInk