Šįkart kviečiame susipažinti su trimis VDK baigusiais ir sėkmingai savo profesinę veiklą vykdančiais jaunuoliais.
MARIJA MATIUŠOVA, grafikos dizainerė.
Studijuodama VDK, buvo išvykusi studijoms pagal ERASMUS mainų programą (dalinės studijos Portugalijoje – ESAD Matosinhos School of Art and Design); profesinius įgūdžius tobulino atlikdama absolventų praktiką Portugalijoje „Atelier D'Alves“ įmonėje. „Tai labai naudinga patirtis padirbti su kūrybiniu grafiniu dizainu. Laisvas, konceptualus, išieškotas“, – tvirtina pašnekovė.
Dabar Marija dizaino studijoje kuria internetinių svetainių dizainą, dirba su įvairiais projektais. „Esu laiminga dirbdama šį darbą“, – konstatuoja jaunoji grafikos dizainerė.
VDK ji pasirinko atsitiktinai. „Visada žinojau tik tai, kad noriu studijuoti vizualųjį meną – dizainą, tad man buvo labai svarbu mokymo įstaigos įvaizdis. Tai buvo bene vienintelė aukštoji mokykla, kuri man padarė įspūdį“, – teigia Marija.
Drabužių dizainere, sako, nenorėjusi tapti, tačiau norėjusi dirbti ir dizaino, ir mados srityse. Grafinis dizainas! „Puiki viso to sinergija! Mes buvome pirmoji šios studijų programos karta, „bandomieji triušiai“, savotiškos „kempinės“, kurios stengėsi maksimaliai sugerti visas žinias ”, – sako mergina.
Marija pasakoja, kad dar studijų metais buvo aišku, jog ne visi taps grafinio dizaino specialistais. Daug kam tai tik išsilavinimas, galbūt kažkas suprato, kad tai tiesiog ne jo sritis.
„Ambicijos, degančios akys ir didelis darbas. Milžiniškas. Profesinis romantizmas, kad esame tobuli ir viską mokame, baigiasi gavus Kolegijos diplomą. Tada ir išaiškėja, kas yra kas“, – taip formulę į profesinę sėkmę apibrėžia M.Matiušova. Ir tada turi galimybę rinktis: dirbti su savo asmeniniais projektais, kurie nebus gerai apmokami, kol nėra įdirbio, arba „lįsti į komerciją“. Pašnekovė pabrėžia, kad, norint išgyventi, visada tenka susidurti su komercine rinka.
Mergina sako, kad jai labai pasisekė: baigusi studijas, ji laimėjo konkursą „Jaunojo dizainerio prizas“ už sukurtą Taktilinę knygą apie grafinį dizainą (akliesiems skirta knyga). Tai buvo svarbus tramplinas merginos karjeroje. Projektas dalyvavo dizaino festivalyje Londone „The London Design Festival“, vėliau – Budapešte.
„Tai stiprus ir konceptualus projektas, tačiau buvo nelengva jį vystyti. Labai sunku paaiškinti aklajam, kaip reikia matyti, o reginčiajam – kaip pasaulį mato aklasis“, – sako mergina.
ANDRIUS PENKAUSKAS, fotografas.
VDK taikomosios fotografijos katedros absolventas, dabartinis VDK dėstytojas, buvęs Lietuvos Analoginės fotografijos asociacijos pirmininkas, aktyvus profesinėje veikloje: dalyvauja parodose, jas kuruoja. Dirba su reklamine ir interjerų fotografija. Fotografavo daugiau nei 500 objektų. Teko dirbti su stambiomis užsienio kompanijomis bei dideliais projektais Lietuvoje.
„Buvome pirmoji fotografų karta. Mums pasisekė – turėjome labai gerus dėstytojus. Mus ugdė mąstyti. Apie procesus, jų eigą, bendrai – vyksmą“, – sako fotografas Andrius Penkauskas.
Andrius yra įgijęs keletą specialybių, o fotografija – viena iš jų. „Labai sunku nustatyti, kas yra esminis svertinis sėkmės dalykas, bet šie mokslai man davė itin stiprų pagrindą. Tačiau stebuklų nebūna. Sėkmę lemia tik juodas darbas“, – tvirtina A.Penkauskas.
Jo diplominis darbas susijęs su dagerotipija. „Ieškojau naujovių, o tokio pobūdžio darbų Lietuvoje nebuvo šimtmetį“, – sako pašnekovas.
Nuotr. autorė Inga Dinga
Pasak fotografo, sunkiai įgyvendinami darbai reikalauja daug energijos, laiko, lėšų... tačiau tik taip vyksta judėjimas į priekį ir siekimas kažko daugiau. Fotografijos rinka Lietuvoje nėra maža – ji apima visas įmanomas sritis: socialinė reklama, žiniasklaida, vieši ir privatūs renginiai, interjeras...
Rinka yra pakankama, kad galėtum ne tik išgyventi, bet ir gerai gyventi. Andrius neslepia, kad viešieji ryšiai XXI-ajame amžiuje lemia labai daug: „Nesvarbu, kaip tu gerai kažką darai, svarbu, kaip iškomunikuoji“. Anot pašnekovo, romantikos šioje specialybėje yra mažiau nei atrodo iš pradžių. Į viską, iš ko gaunami pinigai, reikia žiūrėti per verslumo prizmę. „Genialumas dar neužtikrina gero uždarbio“, – sako A.Penkauskas.
VYTAUTAS KUMŽA.
VDK taikomosios fotografijos studijų programos absolventas. Studijuodamas Kolegijoje pusę metų gilino žinias ir praktinius įgūdžius prestižinėje Olandijos menų akademijoje Royal Academy of Arts in Hague. Atlikdamas praktiką, dirbo žurnaluose „Vogue“, „i-D“, „GQ“, įgūdžius tobulino pas žinomus fotografus – Anuschka Blommers ir Niels Schumm („Blommers / Schumm“).
Šiuo metu V.Kumža dirba garsių, tarptautiniu lygmeniu pripažintų mados fotografų asistentu, kuria meninius projektus, dalyvauja parodose, tęsia fotografijos studijas Gerrit Rietveld Akademijoje, Amsterdame.
Sandra Zegarra Patow nuotr.
„VDK studentui sudarytos visos sąlygos mokytis iš kvalifikuotų dėstytojų, sutikti puikius bendraminčius, susipažinti su būsimais klientais ir dalyvauti įvairiuose projektuose. Žodžiu, daug dalykų viename“, – teigia V.Kumža.
Anot jo, meno studijos nėra racionalus mokslas, nes tu bet kada gali būti įkvėptas naujų sutiktų žmonių ar pasisemti idėjų iš projektų.
Pašnekovas sako, kad šią Kolegiją pasirinko dėl techninių žinių gilinimo fotografijoje. „Iki studijų pradžios niekada nebuvau dirbęs foto studijoje, o dabar nekeliu kojos iš ten... Gavau daug daugiau negu tikėjausi: įvairius tarptautinius projektus, sutikau galybę įdomių žmonių, praktiką ir darbą su „Calvin Klein“, „Vogue“...“, – pasakoja jaunasis fotografijos meistras.
Dalindamas patarimus būsimiesiems studentams, V.Kumža pabrėžia, kad svarbiausia atrasti tai, kas yra įdomu ir kur norėtųsi gilinti žinias, o ne būsimos veiklos gyvenime planavimas.
Vytauto Kumžos darbas: „Eline Sicky“ Magazine
„Gyvenimas pats pasiūlys įvairius pokyčius, kurių net neplanavai. Aš niekada negalvojau gyventi užsienyje, tačiau visada žinojau, kad noriu būti fotografijos industrijoje. Džiaugiuosi, kaip viskas susiklostė ir vis dar klostosi...“, – pokalbį baigia menininkas.
Galimybė išvykti į užsienį pagal tarptautinę ERASMUS+ programą
Vilniaus dizaino kolegija intensyviai plėtoja tarptautinius ryšius, yra pasaulinės CUMULUS asociacijos, vienijančios 220 pažangiausių menų, dizaino ir medijų studijų krypčių aukštųjų mokyklų iš 50 šalių, narė.
VDK glaudžiai bendradarbiauja su 65 užsienio aukštosiomis mokyklomis Europos Sąjungoje ir už jos ribų. Kiekvienais metais per 30 Kolegijos studentų turi galimybę išvykti dalinėms studijoms ir praktikai į užsienį pagal tarptautinę ERASMUS+ programą.
Kitame straipsnyje kviesime susipažinti su Vilniaus dizaino kolegijos dėstytojais.
Odeta Vasiliauskaitė