Energinių gėrimų sudėtis ir poveikis
 
Energiniuose gėrimuose yra daug kofeino, pridėtinio cukraus, stimuliuojamuoju poveikiu pasižyminčių medžiagų, pavyzdžiui, taurino, guaranos, efedrino ir kt. 
 
Viena vertus, taurinas ir kofeinas gerina dėmesio koncentraciją. Remiantis Harvardo universiteto tyrimu, kofeinas gali pagerinti našumą egzaminų sesijų metu, taip pat ir mokantis vakare ar naktį, taip pat mažina protinį nuovargį. 
 
Taip pat kofeinas, kaip rodo kiti tyrimai, po įtempto mokymosi gali puoselėti ilgalaikę atmintį, tačiau labai svarbu gauti tinkamą šios stimuliuojamuoju poveikiu pasižyminčios medžiagos dozę. Kita vertus, kad šiuose tyrimuose pagrindžiama tik vieno iš energinių gėrimų komponentų, o ne pačių gėrimų nauda.
 
Nors energiniuose gėrimuose gali būti vitaminų (pavyzdžiui, B grupės), tačiau taip pat juose yra dirbtinių dažiklių, kvapiklių ir konservantų. Todėl didesni kiekiai energinių gėrimų gali sukelti neigiamą šalutinį poveikį, ypač turint omenyje, kad cukrus didina dehidratacijos riziką.
 
Energinių gėrimų poveikis
 
Energiniai gėrimai padidina energijos lygį, suteikia žvalumo, budrumo, todėl mokiniai ir studentai dažnai juos vartoja ruošdamiesi egzaminams. 
 
Tačiau turėtumėte žinoti, kad yra dvi medalio pusės: vartodami šiuos gėrimus gaunate energijos dozę, bet jie gali neigiamai paveikti akademinius rezultatus. Kaip teigia sveikatos psichologė Ieva Vasionytė, vartojant energinius gėrimus organizmas gauna didelį energijos pliūpsnį, tačiau energijos lygis greitai pradeda vėl kristi. Dėl to šie gėrimai netiks, jei norima išlaikyti tolygų energijos lygį visą dieną ar jei mokymasis nusitęsia į naktį. Jie gali kaip tik suteikti priešingą efektą: naktį atrodo, kad gėrimas padeda mokytis, o nuėjus laikyti egzamino atrodo, tarsi smegenys užsiblokavo, o galva – visiškai tuščia. Todėl geresnis būdas produktyvumui palaikyti yra reguliarus sportas. 
 
Dažnai minimi energinių gėrimų trūkumai 
Energijos lygis padidėja tik trumpam. Kai kuriuose šaltiniuose teigiama, kad energiniai gėrimai iš esmės energijos nesuteikia, o tik ima ją iš organizmo, būtent todėl vėliau galite jaustis apatiški. 
Galimas šalutinis poveikis: nerimas ir nervingumas.
Didina kraujospūdį ir širdies susitraukimų dažnį.
 
Jei tikitės puikių rezultatų, labai svarbu pakankamai miegoti ir kokybiškai maitintis, o kofeino sudėtyje turintys gėrimai turi būti naudojami tik kaip pagalbinė priemonė ir labai saikingai. 
 
Atminkite: joks gėrimas negali atstoti miego. Tyrimai įrodė, kad miego trūkumas daro neigiamą poveikį jūsų protinei veiklai ir taip pat pablogina gebėjimą mokytis. 
 
Sveikesnės energinių gėrimų alternatyvos 
 
Pagerinti dėmesingumą, atmintį, padidinti našumą gali ir kiti gėrimai, kuriuose yra antioksidantų, probiotikų ar smegenų veiklą aktyvinančių produktų, pavyzdžiui, uogų, riešutų, kakavos ar avokadų. 
 
Puiki alternatyva – natūralūs produktyvumo gėrimai su nootropikais. Nootropikai – medžiagos ir jų junginiai, kurie gali pagerinti dėmesio koncentraciją. Nootropiniai gėrimai (prie jų dažnai priskiriama ir kava) puikiai stimuliuoja smegenų veiklą ir nesukelia šalutinio poveikio. 
 
Yra ir daugiau energinių gėrimų alternatyvų. Štai kelios iš jų:
Žalioji arbata. Joje gausu antioksidantų, ji gerina smegenų veiklą.
Kombuča. Tai fermentuotas gėrimas, pagamintas iš arbatos. Jis suteikia žvalumo, energijos, bet veikia daug švelniau nei kava ar energiniai gėrimai. 
Auksinis pienas (angl. golden milk) yra populiarus indiškas gėrimas, gaminamas iš pieno ir prieskonių (dažniausiai ciberžolės). Auksiniame piene yra antioksidantų, be to, jis stimuliuoja smegenų veiklą. 
Vaistažolių, žolelių arbatos. Kaip energinių gėrimų alternatyva puikiai tiks ginkmedis, ašvaganda, ženšenis, rausvosios rodiolės ir šalavijas. 
 
Taigi, reziumuojant verta pasakyti, kad energinius gėrimus reikėtų eliminuoti iš savo raciono. Pirkinių krepšeliuose jie turėtų atsidurti kuo rečiau.
 
 
Straipsnį paruošė Rūta Anusevičienė