Kasmet pavasario (šv. Velykų) atostogos abiturientams – įtemptos, nes jie laiko valstybinio anglų kalbos egzamino kalbėjimo dalį. Šią savaitę vyksta ir kitų užsienio kalbų (prancūzų bei vokiečių) kalbėjimo įgūdžių vertinimas. Tai – lyg įžanga į brandos egzaminų sesiją, vienuoliktokams prasidėsiančią gegužės 30 d., o dvyliktokams – birželio 4 d. Taigi, kaip naudingiau išnaudoti likusias atostogas, tačiau kartu ir nepavargti?
Pasitikrinkite, ar perskaitėte visus kūrinius lietuvių kalbos egzaminui
Iki 2024 metų abiturientams iš viso buvo privaloma perskaityti 36 autorių tekstus (visi autoriai – vienodai reikšmingi). Nuo šių metų privalomųjų autorių sąrašas labai ženkliai susitraukė, tačiau vis tiek verta pasitikrinti, su kurių autorių kūryba dar nesusipažinote.
Taip pat galite perskaityti ir dar bent vieną kitą lietuvių kalbos mokytojo rekomenduotą knygą, padėsiančią turėti literatūrinį kontekstą ir pademonstruoti aukštesnį apsiskaitymo lygį.
Lietuvių kalbos ir literatūros bendrasis kursas
Privalomų grožinių kūrinių sąrašas:
- K. Donelaitis „Metai“ (ištraukos),
- Baranauskas „Anykščių šilelis“,
- Maironis (pasirinkti eilėraščiai),
- V. Mykolaitis-Putinas „Altorių šešėly“,
- V. Mykolaitis-Putinas (pasirinkti eilėraščiai),
- Sruoga „Dievų miškas“.
Lietuvių kalbos ir literatūros išplėstinis kursas
Privalomų grožinių kūrinių sąrašas:
- K. Donelaitis „Metai“,
- J. V. Gėtė „Faustas“ (ištraukos),
- A. Mickevičius (pasirinkti eilėraščiai ar pasirinktos poemos (dramos) ištraukos),
- A. Baranauskas „Anykščių šilelis“,
- Maironis (pasirinkti eilėraščiai),
- V. Mykolaitis-Putinas „Altorių šešėly“,
- V. Mykolaitis-Putinas (pasirinkti eilėraščiai),
- J. Savickis (pasirinktos novelės),
- B. Sruoga „Dievų miškas“,
- A. Škėma „Balta drobulė“.
Susisteminkite, sutvarkykite pamokų medžiagą, užrašus ir konspektus
Ruošiantis egzaminams neišvengiamai susikaupia šūsnys popieriaus lapų, o kur dar konspektai sąsiuviniuose, įvairi metodinė literatūra ir t. t. Taigi pats metas sistemingai surūšiuoti mokomąją medžiagą.
Atskirus lapus įsekite į segtuvą ir sudėliokite pagal temas, užrašuose pasižymėkite svarbiausią informaciją (naudokite skirtingų spalvų žymeklius) ir t. t. Mokytis bus kur kas maloniau ir, svarbiausia, gausite daugiau naudos, chaosas nekels įtampos.
Pažiūrėkite tinklalaidžių arba filmų anglų kalba
Jei esate dvyliktokas, veikiausiai jau sėkmingai įveikėte anglų kalbos egzamino kalbėjimo dalį, tačiau dar laukia pagrindinis egzaminas, lemsiantis taip pat nemažą dalį galutinio balo. Jo metu pateikiamos klausymo, skaitymo ir rašymo užduotys. Tad joms (o ypač – klausymo užduočiai) ruoštis galite ir pramogaudami: žiūrėdami tinklalaides arba filmus.
TOP 5 tinklalaidžių rekomendacijas rasite šiame straipsnyje.
O čia – patarimai, kaip žiūrint filmus efektyviai mokytis anglų kalbos. Filmų rekomendacijos – svetainėje IMDB.com.
Patogiai susidėliokite ir atsispausdinkite egzaminų ir stojimo datų tvarkaraščius
Pagalvokite, kaip patogiai susidėlioti egzaminų ir stojimo datų tvarkaraščius. Gal tiks paprasčiausias atspausdintas sąrašas, o gal braižysite lentelę ir visas jos dalis nuspalvinsite skirtingomis spalvomis? Tvarkaraštį pasikabinkite matomoje vietoje savo kambaryje.
Tyrimais įrodyta, kad abiturientai, pasiruošę išsamų paraiškų teikimo planą su visomis datomis, gali išvengti ar bent jau sumažinti stresą, kurį kelia visas priėmimo į aukštąsias mokyklas laikotarpis, besitęsiantis nuo birželio 1 d. iki beveik naujų mokslo metų.
2025 metų brandos egzaminų tvarkaraštį rasite čia: https://www.kurstoti.lt/s/15057/2025-metu-brandos-egzaminu-tvarkarasciai
Taip pat skaitykite:
Specialistai pataria, kaip neiškristi iš rutinos per atostogas
___________________________________________________________________________________________
Straipsnį paruošė Rūta Anusevičienė