Konkursinis balas numatytas tam, kad į aukštąsias mokyklas stotų studijoms kuo geriau pasirengę ir motyvuoti abiturientai. Kaip žinia, Lietuvoje aukštasis mokslas nėra privalomas.
Pasitikrinti, ar turite galimybę įstoti į valstybės finansuojamą vietą, galite „Kur stoti“ 2023 m. konkursinio balo skaičiuoklėje. Ją rasite paspaudę šią nuorodą.
Konkursinio balo sandara
Konkursinio balo skaičiavimo principai 2023 m. išlieka beveik analogiški kaip ir 2022 m. Stojančiųjų į aukštąsias mokyklas konkursinis balas skaičiuojamas pagal keturių mokomųjų dalykų brandos egzaminų arba metinių įvertinimų rezultatus.
Bendrojo priėmimo sistema automatiškai parenka stojančiajam palankiausią dalyko įvertinimo variantą. Išimtys taikomos stojant į menų (be architektūros ir kraštovaizdžio architektūros) ir sporto krypčių studijas.
Mokomųjų dalykų sąrašas skiriasi priklausomai nuo pasirinktos studijų programos. Skirtingų dalykų įvertinimai turi skirtingą svorį.
Pavyzdžiui, 5,4 balo surenkama, jeigu absolventas išlaiko 4 valstybinius brandos egzaminus. Minimalų balą (t. y. 4,3) stojantysis surenka 4 brandos egzaminus išlaikęs patenkinamai.
Kelios išimtys:
- Stojant į sporto ir sporto pedagogikos studijų programas vertinami sporto pasiekimai. Už juos skiriama 0,4 konkursinio balo, o kitiems trims dalykams – po 0,2 balo.
- Stojantiesiems į menus aktualiausias – stojamasis egzaminas.
- Pedagogikos studijų pretendentams privalomai vertinama motyvacija.
Papildomų balų stojant į aukštąsias mokyklas gali būti pridedama, jei:
- esate nacionalinių ir tarptautinių olimpiadų laureatas;
- baigėte profesinę mokyklą;
- baigėte mokyklą su pagyrimu;
- turite bent vienerių metų darbo stažą;
- iš brandos darbo gavote ne žemesnį įvertinimą nei 9;
- esate ilgalaikis savanoris;
- baigėte karinius mokymus arba atlikote privalomąją karo tarnybą.
Kiekviena aukštoji mokykla yra pateikusi duomenis, už kokius pasiekimus ir kiek balų stojant gali būti pridedama. Taip pat aukštųjų mokyklų interneto svetainėse rasite daugiau aktualios informacijos apie priėmimą bei konkursinio balo skaičiavimo tvarką.
Konkursinis balas skaičiuojamas ir stojant į valstybės nefinansuojamas studijų vietas. Todėl svarbu išlaikyti to dalyko, kuris yra pagrindinis konkursinio balo sandaroje, egzaminą. Tai nulems aukštesnį, konkurencingesnį konkursinį balą.
Paskutiniai metai, kai konkursinis balas – toks žemas
Tiesa, 2023-ieji metai veikiausiai bus paskutiniai, kai stojantiesiems į aukštąsias mokyklas numatytos kartelės yra tokios žemos. Stojant į valstybės nefinansuojamas studijų vietas 2018–2023 m. mokyklas baigusiems abiturientams užteko ir tebeužtenka būti išlaikius tik vieną valstybinį brandos egzaminą.
Numatoma, kad jau nuo 2024 m. visiems abiturientams (tiek stojantiems į valstybės finansuojamas, tiek ir nefinansuojamas studijas) reikės būti išlaikius tris valstybinius brandos egzaminus.
Primename minimalius reikalavimus norintiems įstoti į valstybės finansuojamas vietas:
- pretenduojantieji gauti valstybės finansavimą studijoms 2023 m. turės būti išlaikę bent tris valstybinius brandos egzaminus: lietuvių kalbos ir literatūros, matematikos ir vieną laisvai pasirenkamą (išimtis – menų studijos: stojantiems į jas matematikos egzamino laikyti nereikia);
- visų trijų egzaminų minimali išlaikymo riba – 16 balų;
- į universitetus priimami stojantieji, kurių penkių privalomųjų dalykų įvertinimų vidurkis bus ne mažesnis negu 7, į kolegijas – bent 6.
Visą aktualiausią informaciją apie konkursinio balo reikalavimus 2023 m. rasite ir žurnale „Kur stoti“. Greičiausias ir patogiausias būdas jį įsigyti – paspaudus šią nuorodą.
Informaciją paruošė Rūta Anusevičienė