Tačiau kai karjeros krypčių – tiek daug, priimti teisingą sprendimą ir rasti svajonių studijas ar darbą nėra taip paprasta. Bet šiame dvejonių kelyje nesate vieni: šiame straipsnyje dalijamės patarimais, kaip rasti karjerą, puikiai derančią ir atitinkančią jūsų pomėgius, gebėjimus, vertybes bei tikslus.
Taigi, kokie tie 5 veiksniai, būtini renkantis karjeros kelią?
1. Pomėgiai
Pati pradžia – pagalvoti, ką jums labiausiai patinka veikti ir kas suteikia laimės. Užduokite sau šiuos klausimus:
- Kokios temos ar veiklos mane labiausiai domina?
- Kokių dalykų man patinka mokytis?
- Kokia veikla man teikia daugiausia pasitenkinimo ir laimės?
- Apie ką dažniausiai galvoju ar kalbu su kitais žmonėmis?
Karjerą besirenkantiems jaunuoliams labai praverstų Stiprių interesų inventorizacijos testas (angl. Strong Interest Inventory test). Tai įsivertinimo testas, kurį naudoja daugelis jaunų žmonių, norinčių pasirinkti tinkamą karjeros kryptį. Jis padeda atskleisti pomėgius ir rasti tikrąjį pašaukimą, suprasti, kaip pasirinkti tinkamiausią karjerą.
2. Įgūdžiai ir stipriosios pusės
Po to pagalvokite, kokių įgūdžių turite ir kokios jūsų stipriosios pusės. Identifikuokite, kokias užduotis ir veiklas jums pavyksta įgyvendinti lengvai, kuriose srityse galbūt pranokstate kitus.
Trumpas kontrolinis klausimų sąrašas:
- Kokios užduotys ir veiklos jums atrodo lengvos ir malonios?
- Ką išmanote itin gerai?
- Kokiais savo pasiekimais labiausiai didžiuojatės?
- Kokiose situacijose sulaukiate teigiamų atsiliepimų iš kitų žmonių?
Jei sunku atsakyti į šiuos klausimus, galite atlikti asmenybės testą (pavyzdžiui, Myers-Briggs (MBTI) testą).
Atliekant jį reikės atsakyti į keliolika klausimų. Tuomet sužinosite, kuriam iš 16-os galimų asmenybės tipų priklausote. MBTI testo rezultatais dažnai domisi personalo vadovai, ieškantys kandidatų tam tikroms pareigoms užimti. Taigi, testas atkleis asmenybės tipą ir padės sužinoti, kokios profesijos jį labiausiai atitinka.
3. Vertybės ir įsitikinimai
Vertybės ir įsitikinimai – dar vienas svarbus veiksnys, į kurį reikia atsižvelgti renkantis karjerą. Reikėtų pagalvoti, kas jums svarbu, koks konkrečiai darbas galėtų atitikti jūsų pažiūras, įsitikinimus.
Užduokite sau šiuos klausimus:
- Kas, jūsų nuomone, gyvenime svarbiausia: aukštos pareigos ir solidus atlyginimas ar pasitenkinimą suteikiantis darbas?
- Kas labiausiai motyvuoja?
- Kas labiausiai džiugina?
Pavyzdžiui, jei domina lygių galimybių sritis, verta pagalvoti apie karjerą ne pelno organizacijose, žmogaus teisių srityje arba vyriausybinėse institucijose. Jei jums rūpi aplinkosauga, galite rinktis darbą, susijusį su tvarumu, atsinaujinančia energetika ar aplinkosaugos teise. O jeigu jaučiate pašaukimą padėti kitiems ir prisidėti prie bendruomenės gerovės, jums galėtų tikti sveikatos priežiūros ar psichologijos sritys.
4. Rinkos tyrimai ir ateities prognozės
Labai svarbu pasidomėti ir tam tikros srities specialistų paklausa ateityje. Jei nenorite investuoti į karjerą, kuri ateityje gali būti nepaklausi, susirinkite šią informaciją:
- Kurios pramonės sritys sparčiai auga, o kurios nyksta?
- Ar šioje srityje bus kuriamos naujos darbo vietos?
- Kokie įgūdžiai, kokios kvalifikacijos bus labai paklausios, kokios ateities tendencijos?
Vienas iš būdų užsitikrinti perspektyvią karjerą – sutelkti dėmesį į skaitmeninius įgūdžius, su IT / technologijomis glaudžiau susijusias profesijas, ypač tas, kurių paklausa per artimiausią dešimtmetį turėtų išaugti. Žinoma, turėkite omenyje, kad daugelyje sričių nebus įmanoma apsieiti be dirbtinio intelekto.
5. Finansinis stabilumas ir galimybės užsidirbti
Galiausiai, svarstydami apie būsimąją karjerą, negalite visiškai ignoruoti ir finansinio aspekto. Finansinis stabilumas ir oriai gyventi leidžiantis atlyginimas – taip pat labai svarbūs. Visi norime gyventi darydami tai, ką mėgstame, tačiau neišvengiamai turime finansinių įsipareigojimų, kuriuos privalome vykdyti.
Taigi, paieškokite atsakymų į šiuos klausimus:
- Kiek vidutiniškai uždirba šios srities specialistai? Puikūs sufleriai – specializuotos interneto svetainės, kaip, pavyzdžiui, manoalga.lt.
- Koks atlyginimo ir gyvenimo konkrečioje vietovėje santykis? Pavyzdžiui, didmiesčių gyventojų išlaidos – visuomet didesnės, nei regionuose gyvenančių žmonių.
- Kokių profesinio augimo ir karjeros tobulinimo galimybių turėsite?
- Galbūt jūsų finansinę padėtį pagerinti padėtų kitos atlyginimo formos (specialios stipendijos, išmokos ir pan.)?
Jei dar tiksliai nežinote, kokį karjeros kelią rinktis, ką arba kur studijuoti, žurnalai „Kuo Būti“ ir „Kur stoti“ padės apsispręsti: susidėlioti mintis, pagalvoti apie variantus, kurių dar nesvarstėte, išsirinkti, palyginti, įvertinti galimybes ir nusistatyti prioritetus. Patogiausias būdas juos įsigyti - čia.
___________________________________________________________________________________________
Informaciją parengė Rūta Anusevičienė